سازمان حقوق بشر ایران؛ ۴ مهر ماه ۱۳۹۸: حکم یک زن که به اتهام «قتل عمد همسرش» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۵ مهر ماه، حکم اعدام یک زن در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. هویت این زن که با اتهام «قتل عمد همسرش» به قصاص نفس محکوم شده بود لیلا زرافشان، متولد ۱۳۶۱ احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «لیلا زرافشان به علت ابتلا به بیماری روانی همسر خود را پس از ۴۰ شب زندگی به قتل رسانده بود. لیلا لیسانس تاریخ داشت. حدود دو ماه پیش قرار بود که حکم لیلا را اجرا کنند که با تلاش برخی فعالان مدنی اجرای حکم به تعویق افتاد. در این مدت هم فعالان مدنی برای اخذ رضایت تلاش بسیاری کردند که متاسفانه موفق نشدند».

این منبع همچنین افزود: «لیلا مریض بود و می‌بایست درمان می‌شد نه اینکه او را اعدام کنند. با این حال حتی پزشکی قانونی یک بار هم سراغش نرفت تا اورا معاینه کنند یا با وی صحبت کنند».

خبرگزاری ماف نیوز که اولین بار خبر اعدام لیلا زرافشان را اعلام کرد گفت که وی از ۵ سال پیش بازداشت و در زندان بسر میبرد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

گفته می‌شود که قرار است پنج‌شنبه آینده، یک زندانی دیگر بنام رزگار زندی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده در زندان مرکزی سنندج اعدام شود.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com