به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۲۳ شهریور تا روز جمعه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۸، سرکوب و نقض حقوق بشر توسط نهادها و ارگانهای وابسته به دیکتاتوری ولایت فقیه از طریق اعدام،  شکنجه، موجی از بازداشت‌های خودسرانه و آزار و اذیت زندانیان همچنان ادامه داشت.


اعدام

صبح روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه یک زندانی کرد به نام بهروز عبدی‌پور در زندان مرکزی ایلام اعدام شد. بهروز عبدی پور اهل روستای هفت چشمه در ایلام بود که ۱۳ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و از طریق قسامه و بدون هیچ مدرکی به اعدام محکوم شده بود.

شایان ذکر است که سالها پیش منابع خبری مختلف از بهروز عبدی‌پور به عنوان یک زندانی سیاسی نامبرده بودند که بر اثر شکنجه در داخل زندان یکی از چشمهایش را از دست داده بود.

بازداشت‌ها

روز شنبه ۲۳ شهریورماه، آقای محسن اسدی، استاد دانشگاه یزد و برادر زندانی سیاسی مجید اسدی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. بازداشت محسن اسدی صبح روز شنبه و هنگام خروج وی از منزل در حالی صورت گرفت که وی در تاریخ ۹ مردادماه با پایان دوران محکومیت ۱ ماهه خود از زندان یزد آزاد شده بود.

روز شنبه ۲۳ شهریور ماه هوشنگ کوشکی معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این فعال صنفی در حالی صورت گرفت که وی پیش از این و در خرداد ماه سالجاری نیز بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شده بود.

عصر روز دوشنبه ۲۵ شهریور در پی اعتصاب کارگران هپکو اراک که به مسدود کردن راه‌آهن شمال-جنوب منجر شد، نیروهای یگان ویژه با کارگران درگیر شده و ۲۹ نفر از کارگران را با ضرب و شتم بازداشت کردند.

روز سه شنبه ۲۶ شهریور رئیس پلیس تهران بزرگ از دستگیری ۴۰۸ نفر تحت عنوان «اراذل و اوباش» در تهران خبر داد. بازداشت‌ گسترده مردم و جوانان تحت عنوان «دومین مرحله طرح سراسری برخورد با ارازل و اوباش» طی ۴۸ ساعت صورت گرفته است. این طرح در محله‌هایی مانند فرحزاد، تهرانپارس، خاک‌سفید، نظام‌آباد، نارمک، اتابک، فلاح، ابوذر، ۱۳ آبان و بخشی از شهرری اجرا شده است.

روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور نیروهای اداره اطلاعات تهران یک جوان ۲۱ ساله اهل پیرانشهر به نام «یونس ابراهیم رش» را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. این جوان کرد به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی مخالف نظام بازداشت شده است.

روز چهارشنبه ۲۷ شهریور محمد عثمان دامنی، شهروند اهل سنت، ساکن شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

 احضاریه‌ها

روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه شماری از کارگران آذرآب اراک که برای ابراز همبستگی با کارگران هپکو اراک به محل این کارخانه رفته بودند، توسط دستگاه قضایی احضار و تهدید شدند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

-روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه از اعزام زندانی سیاسی سعید شیرزاد، به بیمارستان به دلیل امتناع از پوشیدن لباس زندان جلوگیری شد. این زندانی سیاسی پس از ماهها پیگیری از دادستانی قرار بود برای درمان بیماری‌هایش به بیمارستان اعزام شود و به‌رغم تعیین وقت قبلی و پرداخت هزینه ها از طرف خانواده، از اعزام وی جلوگیری به عمل آمد. این بهانه تراشی مسئولین در حالی صورت گرفت که سعید شیرزاد به دلیل مشکلات جسمی از مدتها قبل نیازمند رسیدگی پزشکی بوده و تاکنون با بی توجهی مسئولین مواجه شده بود.  

مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج علی‌رغم درگذشت مادر سعید شیرزاد، با مرخصی کوتاه مدت او موافقت نکردند. این در حالی ‌است که آقای شیرزاد در طول ۶ سال گذشته که در زندان به‌سر برده، حتی یک‌روز هم به مرخصی نرفته است. مادر سعید شیرزاد روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه درگذشت.

-روز یکشنبه ۲۴ شهریور فرهاد سلمانپورظهیر, فعال مدنی که در حال حاضر در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین  محبوس می‌باشد با اتهامات «فراری دادن سعید ملک پور»، «اجتماع و تبانی علیه نظام به قصد ضربه زدن به امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «افشاء اسناد محرنامه در صدای آمریکا و شبکه های معاند نظام»، تحت بازجوئی قرار گرفت.

-روز دوشنبه ۲۵ شهریور عباس واحدیان شاهرودی زندانی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد مورد حمله چند زندانی دیگر قرار گرفت. این اتفاق درحالی صورت گرفته است که ماموران اداره اطلاعات مشهد به تازگی آقای واحدیان شاهرودی را از قرنطینه این زندان به بند ۵ زندان وکیل‌آباد که بند قاتلان و مجرمان خطرناک است، منتقل کرده‌اند و برای فشار هر چه بیشتر به این زندانی سیاسی او را مجبور به خوابیدن و استراحت روی زمین در برابر توالت‌های این بند کردند.

-روز دوشنبه ۲۵ شهریور ایرج نوربخش رئیس زندان سراوان در مقابل همه زندانیان اقدام به ضرب و شتم کمال خاکی‌زهی کرده و وی را مورد  توهین و تحقیر قرار داد. رئیس زندان، از ساعت ۸ تا ۱۱ صبح کمال خاکی‌زهی را دست بند و پابند زده و موی سرش را بدون هیچ دلیلی تراشیده و بندش را عوض کرد.

-شامگاه چهارشنبه ۲۷ شهریورماه یک زندانی ۶۵ ساله با نام داریوش کنگرلو، در زندان ارومیه به دلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی و سهل انگاری عوامل زندان جان خود را از دست داد. این زندانی به دلیل ایست قلبی و پیش از رسیدن به بهداری زندان فوت کرد.

-زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز در سلول انفرادی زندان مرکزی (ندامتگاه) کرج  پس از ضرب و شتم وحشیانه توسط مأمورین، بیهوش شده و به بهداری زندان منتقل شد.

ضرب و شتم وی در شرایطی انجام شد که او در اعتصاب غذا بوده و مبتلا به بیماری قلبی می‌باشد. پس از انتقال آقای فراحی شاندیز، به بهداری زندان و یک معالجه سرپایی، وی مجددا به سلول انفرادی بازگردانده شد.

-زندانی سیاسی سهیل عربی در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مادرش در سلول‌های انفرادی زندان اوین، از روز جمعه ۲۹ شهریور دست به اعتصاب غذا زده است. خانم فرنگیس مظلوم دو ماه است که در بلاتکلیفی در سلولهای انفرادی ۲۰۹ اوین تحت بازجویی قرار دارد.

-ایوب ریگی زندانی سیاسی سابق و فعال رسانه ای که اخیرا دستگیر شده است تحت شدیدترین شکنجه های غیرانسانی در شکنجه گاه اطلاعات سپاه پاسداران زاهدان قرار دارد. به گفته یکی از زندانیان وی شبانه روز تحت شدیدترین شکنجه ها و مورد ضرب و جرح قرار گرفته و ساعتها آویزان شده است و بازجویان مانع خوابیدن او می‌شوند. بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران از او می خواهند که علیه خودش مقابل دوربین تلویزیون اعتراف نماید که او در قتل چند پاسدار شرکت داشته است.

-زندانی سیاسی مصطفی سبزی، مجددا از روز سه شنبه ۲۶ شهریور در زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زد. اعتصاب غذای این زندانی به دلیل عمل نکردن مسئولین زندان نسبت به وعده هایشان صورت گرفته است. آقای سبزی پیشتر نیز از تاریخ ۱ مردادماه در اعتراض به عدم موافقت با انتقال وی به زندان محل سکونت خود دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۲ شهریورماه با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

-روز سه شنبه ۲۶ شهریور رحیم غلامی، شاعر و نویسنده اهل اردبیل جهت تحمل محکومیت یک ساله خود راهی زندان این شهر شد.  

-روز چهارشنبه ۲۷ شهریور زهرا محمدی فعال مدنی و مسئول انجمن فرهنگی _ اجتماعی نوژین پس از ۴ ماه بازداشت بدون اطلاع وکیل و خانواده اش به شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج منتقل شد. یکی از نزدیکان وی می‌گوید زهرا بدون آنکه دادگاهی شود به بازداشتگاه برگردانده شد و این احتمال وجود دارد که بخواهند از وی اعتراف  اجباری بگیرند.

صدور احکام

-دادستان زاهدان برای دو تن از شهروندان بلوچ به نام‌های «امین ب» و «عبدالحکیم – ک» حکم اعدام و حبس صادر کرد. وی اتهام آنها را «محاربه، عضویت و همکاری با گروه‌های تروریستی» عنوان کرد ولی در مورد مشخصات این گروه و زمان و مکان بازداشت این افراد توضیحی نداد.

-افشار فتحی از اهالی بخش سیروان شهرستان سنندج توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی در اسفند ماه سال گذشته بازداشت و در تاریخ ۷ فروردین ماه با قرار وثیقه آزاد شده بود. آقای فتحی به اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام »به ۵ سال حبس و به اتهام « تبلیغ علیه نظام » به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

-دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم صادره در دادگاه بدوی علیه پدرام پذیره، فعال صنفی دانشگاه تهران را عینا تائید کرد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب محکوم شده بود.

قتل

روز یکشنبه ۲۴ شهریور نیروهای مسلح ایران یک چوپان کرد به نام جعفر احمدی را در مرزهای خوی به رگبار بسته و وی را به قتل رساندند.

وضعیت زندانها

 وضعیت بهداشت زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) بسیار اسفبار گزارش شده است. پیش از این مقدار کمی مواد شوینده، برای شستشو و امور بهداشتی، به زندانیان داده می‌شد. اما همین میزان مواد شوینده نیز قطع شده است.

تعداد قابل توجهی از زندانیان به بیماری گال مبتلا شده اند. با توجه به تراکم جمعیت و عدم بهداشت و قرنطینه نکردن زندانیان بیمار، تهدید همه گیرشدن این بیماری وجود دارد.
علاوه بر این وجود حشرات موذی از جمله ساس، شپش و سوسک در سالنها بیداد می‌کند. بدلیل غارت بودجه مربوط به سمپاشی و امور بهداشت، توسط مسئولان زندان، عملا سمپاشی درست انجام نشده و زندانیان از نبود بهداشت و آلودگی رنج می‌برند.

تعدادی زندانی بیمار روحی – روانی که باید در مراکز درمانی بستری و رسیدگی شوند، در سالنها رها شده و وسط کریدور زندگی می‌کنند. علاوه بر این شمار زیادی از زندانیان زندگی کارتن خوابی در زندان دارند. این زندانیان که آمار آنها در یک سالن به بیش از ۲۰۰ نفر می رسد، سلول و تخت ندارند و بالاجبار در حیاط زندان زیر آفتاب و باران زندگی می کنند و شبها در راهرو که محل عبور و مرور دیگر زندانیان است، می خوابند. زندگی خانه بدوشی، نبودن آب برای استحمام، نبودن مواد بهداشتی و شوینده همگی باعث بروز بیماریها و فشار حداکثری بر زندانیان است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)