سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۸: شهرام امجدیان، فعال تلگرامی سنندجی و ادمین کانال «اعمک» از ۵ شهریور ماه توسط وزارت اطلاعات دستگیر و بدون حق دسترسی به وکیل و یا تماس با بستگان در بازداشت به‌سر میبرد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شهرام امجدیان، که از تاریخ ۵ شهریور ماه سال جاری توسط وزارت اطلاعات سنندج دستگیر شده، همچنان بدون اجازه تماس با خانواده و وکیل در بازداشت بسر میبرد. در هنگام بازداشت گوشی موبایل و تبلت وی نیز توسط ماموران ضبط گردیده است.

این فعال تلگرامی که ادمین کانال «(اعمک) افشای اعمال مدیران کردستان» بود، بیشتر در خصوص مسایل اجتماعی و بخصوص فساد اقتصادی مسئولان در کردستان در کانال تلگرامی خود می‌نوشت.

شهرام امجدیان که متولد ۱۳۵۸ است، سال گذشته نیز در رابطه با فعالیت تلگرامی توسط پلیس فتا بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شده بود.

یکی از نزدیکان شهرام امجدیان در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «امجد راننده تاکسی و پدر دو کودک ۵ و ۳ ساله است. اخیرا وی را برای تمدید قرار بازداشت به دادگاه آوردند و کسی از آشنایان که وی را دیده بود می‌گفت، آثار شکنجه بر روی سر و صورتش نمایان بود».

 این منبع در ادامه گفت: «امجد را با شکایت استانداری استان و برخی مسئولان مدیریتی رده بالا مثل معاون سیاسی استانداری بازداشت کردند. این شکایات بابت انتقاداتی بود که در کانال تلگرامی از ایشان شده بود و همچنین بیان یک سری تخلفات گسترده‌ای که در ادارات می‌شد».

وی در پایان گفت: «اصلا اجازه تماس نمی‌دهند و مسئولان هم جوابگو نیستند. خانواده بارها پیگیر شدند ولی هیچ جوابی نمی‌دهند. جسته و گریخته شنیدیم که امجد را در سلول‌های انفرادی حفاظت اطلاعات دادگستری سنندج واقع در میدان امام شافعی نگهداشته‌اند».

بازداشت شهرام امجدیان در حالی صورت گرفته که در کانال تلگرامی مزبور هیچ عملی که واقعا بتوان آن را مجرمانه تلقی کرد به چشم نمی‌خورد.

گفتنی است، سازمان حقوق بشر ایران پیشتر طی گزارشی نسبت به سرکوب کم سابقه جامعه مدنی طی هفته‌های اخیر هشدار داده و خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به نقض گسترده حقوق بشر در ایران شده بود.

سرکوب کم سابقه جامعه مدنی در هفته های گذشته

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)