سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸: محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان «اعتراضات دی ماه ۹۶» در دادگاه تجدید نظر تهران به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت فعالیت های رسانه‌ای و فضای مجازی محکوم شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، قاضی بابایی رئیس شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران محسن حق‌شناس، دانشجوی رشته طراحی صحنه دانشگاه تهران را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی» به یک سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت فعالیت های رسانه‌ای و فضای مجازی محکوم کرد. رأی قطعی صادره در تاریخ ۹ شهریورماه ۱۳۹۶ به آقای حق‌شناس ابلاغ شد.

دادگاه بدوی محسن حق‌شناس در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۶ به صورت غیابی و بدون حضور وکیل برگزار شده بود. در این دادگاه آقای حق‌شناس با اتهامات «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی» و « اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

لازم به یادآوری است، محسن حق‌شناس در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶ در اعتراضات دانشجویی و مردمی مقابل دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. وی پس ۱۶ روز تحمل انفرادی و بازجویی در نهایت در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان اوین آزاد شد.

سازمان حقوق بشر ایران پیشتر طی گزارشی نسبت به سرکوب کم سابقه جامعه مدنی طی هفته‌های اخیر هشدار داده و خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به نقض گسترده حقوق بشر در ایران شده بود.

سرکوب کم سابقه جامعه مدنی در هفته های گذشته

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)