سازمان حقوق بشر ایران؛ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸:  دست‌کم هشت زندانی که شش نفر با اتهام «قتل عمد» و دو تن دیگر با اتهام «درگیری مسلحانه و قاچاق مواد مخدر» به اعدام محکوم شده‌اند، در زندان رجایی شهر کرج، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. دو تن از این زندانیان هفته گذشته از زندان قزل‌حصار به این زندان منتقل شده بودند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته، دوشنبه ۴ شهریور ماه، دست‌کم ده زندانی از بندهای مختلف زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شدند. پس از ساعاتی دو تن از ایشان به نام‌های محسن رضاییان از بند ۱ و علیرضا آریایی از بند ۵ که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند با اخذ مهلت از شاکیان پرونده به بندهای خود بازگشتند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «هشت زندانی دیگر که هم اکنون در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند طی روز جاری ملاقات آخر خود را با خانواده‌هایشان انجام دادند و به سلول‌های انفرادیشان بازگشته‌اند».

این زندانیان قرار است، سپیده دم روز آینده، چهارشنبه طبق روال زندان رجایی شهر به پای چوبه دار بروند و اگر شکات پرونده حاضر به رضایت و یا مهلت نشوند، حکم ایشان به اجرا درخواهد آمد.

هویت شش زندانی که با اتهام «قتل عمد» اکنون در انتظار اعدام در سلول انفرادی بسر میبرند عبارت است از: سیاوش اینانلو از بند ۶، منوچهر دهقان از بند ۲، علیرضا بهراد از بند ۲، ابراهیم یارموت اوغلی از بند ۳، احمد قره‌بالایی از بند ۱۰، رضا موسوی برقانی (مشخص نشد این زندانی از کدام بند به سلول انفرادی منتقل شده است). 

همچنین دو زندانی دیگر هردو با نام خانوادگی میرزایی هفته گذشته از زندان قزل‌حصار کرج جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. این دو زندانی با اتهام «درگیری مسلحانه و قاچاق مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

همچنین روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد ماه، سازمان حقوق بشر ایران خبر از انتقال یک زندانی به نام محمد قنبری، ۲۲ ساله به سلول انفرادی داده بود. طبق آخرین اطلاعات این زندانی با اخذ مهلت از شکات پرونده به بند خود بازگشته است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com