سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸: کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس در دادگاه بدوی به ۲۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد که ۱۱ سال آن اجرایی است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس در دادگاه انقلاب تهران به ۲۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه بدوی آقای مرزبان در اواخر تیرماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود. بر اساس دادنامه صادر شده آقای کیومرث مرزبان به اتهامات «ارتباط با دول متخاصم (آمریکا)» به ۱۱ سال حبس تعزیری، «توهین به مقدسات» به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری، «توهین به رهبری و بنیانگذار» به ۳ سال حبس تعزیری و «توهین به مسئولین» به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شده بود که از این اتهام تبرئه شد.

طبق این حکم با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد، یعنی ۱۱ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

کیومرث مرزبان و وکیلش به حکم صادره اعتراض کرده‌ و در انتظار دادگاه تجدیدنظر بسر میبرند.

لازم به ذکر است، کیومرث مرزبان فعالیت خود را در ضمینه فیلمسازی از سال ۱۳۸۴ آغاز کرد و سال ۱۳۸۸ ایران را به مقصد مالزی ترک کرد. وی سال ۱۳۹۶ به ایران بازگشت و در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)