سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۸: احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی محکوم به اعدام که از ده روز پیش به سلول انفرادی در مکان نامعلومی منتقل شده بود به زندان اوین بازگردانده شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، بعد از ظهر روز گذشته، چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه، احمدرضا جلالی به زندان اوین بازگردانده شد. وی روز دوشنبه ۷ مرداد ماه، بدون اطلاع قبلی به مکان نامعلومی منتقل شد و این موضوع باعث نگرانی بستگان وی شده بود.

ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: من مکالمه کوتاهی با وی داشتم و چیز خاصی در خصوص دلیل انتقالش به انفرادی به من نگفت. فقط گفت مرور کوتاهی بر پرونده داشتند. ولی قبلا گفته بود برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار گرفته است.

احمدرضا جلالی که بنا به دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. اتهامی که مقامات در ابتدا به وی وارد کردند «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده بود.

جلالی در دادگاه انقلاب به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.

احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت. او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)