سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸: یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز، سه فعال مدنی و کنشگر حقوق بشر زندانی در قرچک ورامین (شهر ری) جمعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، امروز ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز محاکمه و در مجموع به ۵۵ سال زندان محکوم شدند.

در طی این حکم یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز هرکدام به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

علاوه بر این اتهامات مژگان کشاورز از بابت اتهام «توهین به مقدسات» نیز به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس از بابت اتهام «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» در خصوص هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود.

این سه کنشگر که هم‌اکنون در زندان قرچک ورامین بسر میبرند امروز از زندان به دادگاه انقلاب تهران منتقل شده بودند و رأی دادگاه بدون حضور وکلایشان برای آنها قرائت شد.

یک منبع نزدیک به این سه زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «به ایشان گفته اند که به خاطر اتهام تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا به زندان اوین منتقل نمی‌شوند و باید در زندان قرچک بمانند».

این منبع همچنین گفت: «برای صبا کردافشاری، دیگر متهم این پرونده که کمی دیرتر بازداشت شده بود هنوز حکمی صادر نشده است».

خبرگزاری هرانا از قول امیر رئیسیان وکیل مدافع یاسمن آریانی و منیره عربشاهی نوشت: «در جریان این پرونده، نه در مرحله بازپرسی در دادسرا و نه در جلسات دادگاه به هیچ عنوان اجازه ورود به وکلا داده نشده است».

لازم به ذکر است که یاسمن آریانی در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ توسط مامورین امنیتی بازداشت و به پلیس امنیت وزرا منتقل شد. منیره عربشاهی (مادر یاسمن آریانی) در روز بعد درحالی که در مسیر پلیس امنیت بود توسط مامورین امنیتی بازداشت شد و هر دو به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.
مژگان کشاورز نیز ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط مامورین امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت شد و در پلیس امنیت وزرا تحت بازجویی قرار گرفت و پس از چند روز به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com