سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱ مرداد ماه ۱۳۹۸: دو زن که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی ارومیه (دریا) اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، سه‌شنبه ۱ مرداد ماه، حکم اعدام دو زن در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. این دو زن در یک پرونده مشترک با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

هویت این دو زن آراسته رنجبر و نازدار وطن خواه احراز شده که از ۱۵ سال پیش بازداشت و در زندان بسر برده بودند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «آراسته رنجبر به اتهام قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود و فرزندانش شاکیان پرونده وی بودند. و نازدار وطن خواه که همسر برادر مقتول بود نیز، به اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم شده بود».

گفتنی است، برادر آراسته رنجبر نیز سال ۱۳۹۶ با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شده بود.

این دو زندانی روز گذشته جهت اجرا حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند و اعدام ایشان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)