محیط زندگی خود را تصور کنید. کارکرد کدام بخش بهتر است؟ انتظار بهبود در چه زمینه‌هایی دارید؟ پاسخ همسایگان، خانواده و دوستان شما به این پرسش‌ها چه خواهد بود؟ می‌دانیم که دولت موظف به ارائه خدمات اولیه‌ای نظیر تحصیل، بهداشت و درمان و راه‌سازی به شهروندان است. اما چگونه می‌توان مطمئن شد که این خدمات به درستی برآورده کننده نیازهای ماست؟ شهروندان می‌توانند نقطه نظرات خود در خصوص قوانین تصویبی را به اطلاع دولت برسانند، بر تصمیم‌گیری‌ها و نحوه اجرای تصمیمات به‌طور مداوم نظارت کنند و اگر اجرای سیاست‌ها و ارائه خدمات در پاسخ به نیازها و اولویت‌ها نیست، آن را به دولت گزارش کنند.

اگر فردی هستید که به جامعه خود اهمیت می‌دهد و مایل است در مورد نقش شهروندان در پاسخ‌گو و مسئولیت‌پذیر نگه‌داشتن دولت مبنی بر بهتر کردن شرایط زندگی بیشتر بداند، پس دوره آموزشی نظارت بر ارائه خدمات دولتی به درد شما خواهد خورد. این دوره آموزشی به شما کمک خواهد کرد تا روش نظارت بر میزان انطباق خدمات دولتی با نیاز شهروندان را فرا بگیرید.

درس نخست این دوره به ارائه یک نمای کلی از نقش شهروندان در پاسخ‌گو و مسئولیت‌پذیر نگه‌داشتن دولت اختصاص دارد. تمرکز این درس بیشتر بر بیان ایده‌های مختلف و مفاهیم مربوط به نظارت بر فرآیند تصمیم‌گیری توسط مسئولان است. درس دو نحوه انجام تحقیقات در زمینه موضوع مورد نظرتان را به شما خواهد خواهد آموخت. در این درس همچنین با نحوه جلب حمایت آحاد جامعه و مقامات دولتی هنگام انجام مراحل نظارت آشنا خواهید شد. در درس سه و چهار با دو استراتژی متفاوت در نظارت دائمی بر روند ارائه خدمات محلی (مانند آموزش، بهداشت و درمان)، بصورت گام به گام آشنا خواهید شد.

این دوره به چهار طرح درس تقسیم‌بندی شده است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)