سازمان حقوق بشر ایران، ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸: سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) از تاریخ ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و در شرایط جسمی نگران کننده‌ای بسر میبرد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، سهیل عربی، وبلاگ نویس و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگ وارد ۲۵مین روز اعتصاب غذای خود شده است. او که اعتصاب غذای خود را از تاریخ ۲۵ خرداد ماه سال جاری آغاز کرد، دلایل خود را «عدم تفکیک جرایم»، «گران فروشی فروشگاه»، «وضعیت بد غذایی، بهداشتی و درمانی»، «گسترش استفاده از مواد مخدر در بین زندانیان»، «محرومیت از حق درمان» و «رفتار خشونت آمیز از سوی مسئولین زندان» اعلام کرده است.

نزدیکان این زندانی وضعیت جسمی آقای عربی را وخیم عنوان می‌کنند و می‌گویند وی دیگر نمی‌تواند حتی راه برود. یکی از نزدیکان وی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «سهیل بیش از ۹ ماه است که از ملاقات حضوری منع شده است. او چندی پیش از سوی مامورین امنیتی به یک مرکز امنیتی منتقل شد و در آنجا بر اثر شکنجه از ناحیه بیضه دچار آسیب دیدگی شده است، ولی با وجود وخامت حال جسمی‌اش مسئولین زندان از اعزامش به مراکز درمانی خودداری میکنند».

این منبع همچنین گفت: «در پیگیری‌ها متوجه شدیم دستور اعزام سهیل به بیمارستان و همچنین انتقال وی به زندان اوین از سوی آقای وزیری دادیار ناظر بر زندان صادر شده است ولی مسئولین زندان از انجام این دستور خودداری میکنند. سهیل که در اعتصاب غذا به سر میبرد، به دلیل تحریم کردن فروشگاه حتی از خوردن آب هم خودداری میکند و همین امر باعث بدتر شدن وضعیت جسمی او شده».

سهیل عربی در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ به دست مامورین قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران دستگیر شد. او در ابتدا در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام، پرونده به شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور ارجاع شد و این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را به پرونده اضافه کرد و حکم «اعدام» را تایید کرد. اما در نهایت اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و اینبار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم «اعدام» را لغو و پرونده را برای برسی مجدد به دادگاه فرستاد.

دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام «سب النبی» را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان، دو سال تحقیقات مذهبی «برای اثبات پشیمانی» و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام «توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

سهیل عربی در بهمن ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ تبعید شد و در بدو ورود به زندان از سوی مامورین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی بعد از انتقال به این زندان نامه های متعددی درخصوص نقض حقوق زندانیان و شرایط وخیم فشافویه منتشر کرد که همین امر باعث پرونده سازی مجددی برایش شد.

آقای عربی در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده محاکمه و رای صادره در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۷ به وکیل وی ابلاغ شده است. طبق رای صادره، سهیل عربی از بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» به سه سال حبس تعزیری، سه سال تبعید به برازجان و مبلغ ۴ میلیون تومان جزای نقدی جهت واریز به صندوق دولت محکوم شد.

سهیل عربی در حالی ششمین سال حبس خود را سپری میکند که در تمام این مدت از دریافت مرخصی محروم بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)