سازمان حقوق بشر ایران، ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در حیاط زندان مهاباد اعدام شد. دیگر زندانیان از پنجره سلول‌های خود شاهد اجرای حکم بودند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، سپیده دم روز جاری، سه‌شنبه ۱۸ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در حیاط زندان مهاباد به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش ویس علی‌پور، اهل روستای شامات احراز شده، به اتهام «قتل عمد» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «ویس علی‌پور چهار سال پیش بر سر اختلافات مالی مرتکب قتل شده بود. حکم اعدام را برعکس همیشه که در محوطه مخصوص اجرا می‌کردند، اینبار در حیاط زندان اجرا کردند. زندانیان از پنجره اتاق‌هایشان شاهد تمام مراحل اعدام بودند و تمام صداها را میشنیدند. مسئولان این کار را کردند تا درس عبرت سایر زندانیان شود».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)