به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه اول تیر تا روز جمعه ۷ تیر ماه ۱۳۹۸در شهرهای مختلف ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام،  بازداشت‌های خودسرانه، صدور احکام حبس و اذیت و آزار و قتل زندانیان بودیم.  


اعدام

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام در هفته ای که گذشت دست‌کم ۵  زندانی در زندان‌های ایران به دار آویخته شدند.

صبحگاه روز چهارشنبه ۵ تیرماه حکم اعدام دست‌کم پنج زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان پیش از این به صورت گروهی به سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند.

اسامی ۴ تن از این اعدام شدگان قربان سلیمانی، حنیف مطهری نژاد، مجید حسن‌زاده و مهدی بوربور می‌باشد.

بازداشت‌ها

میرموسی ضیاء گرگری، فعال آذربایجانی اهل نقده روز شنبه اول تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین پس از بازداشت وی، منزل و محل کار او را نیز مورد تفتیش قرار دادند. ساعاتی پس از بازداشت وی، سجاد شهیری، یکی دیگر از فعالان آذربایجانی در نقده توسط نیروهای امنیتی به همین ترتیب دستگیر شد. هر دو شهروند بازداشت شده، پیش از این در جریان مراسم قلعه بابک در تاریخ ۱۵ تیرماه ۹۷ به همراه دهها تن دیگر بازداشت و مدتی بعد آزاد شده بودند.

روز سه شنبه چهارم تیرماه فردی با ورود به درب اصلی ساختمان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خیابان شریعتی تهران، به نشانه اعتراض با ریختن بنزین روی خود، اقدام به خودسوزی کرد. این فرد که پیمانکار یکی از شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت بود، در پی عدم وصول مطالباتش از شرکت مذکور دست به خودسوزی زده بود که پس از این اقدام، نیروهای امنیتی وی را بازداشت کردند.

روز دوشنبه ۳ تیرماه، علی جوزاک اهل بوکان، به اتهام تبلیغ برای یکی از احزاب کردی، از سوی نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت شد.  

شامگاه سه‌شنبه ۴ تیرماه یک شهروند کرد به نام رحیم ارشدی، اهل اشنویه توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند کرد بدون ارائه مجوز قانونی صورت گرفته و از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

روز چهارشنبه ۵ تیرماه اطلاعات سپاه پاسداران یک شهروند کرد به نام هیمن بایزیدی، را بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرد.

در همین روز ماموران اداره اطلاعات در ورودی شهر اشنویه یک شهروند به نام عیسی رشوزاده از اهالی دشت‌بیل، را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

روز چهارشنبه ۵ تیرماه نیروهای اداره اطلاعات به منزل سیروان ابراهیمی یکی از فعالین مدنی ساکن کامیاران یورش برده و اقدام به بازداشت او کردند. آنها همچنین پس از یورش به منزل وی کامپیوتر، نوشته‌ها، کتاب و بخشی از وسایل شخصی سیروان ابراهیمی را توقیف کرده و وی را به مکان نامعلومی منتقل نمودند. سیروان ابراهیمی از مدرسین زبان کردی و مسئول شاخه کامیاران انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین می باشد.     

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

هادی رستمی زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به بلاتکلیفی طولانی مدت خود از روز چهارشنبه ۵ تیرماه با دوختن لب‌هایش دست به اعتصاب غذا زد.

روئین عطوفت، فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم ابتلا به بیماری نامشخصی که منجر به تورم شدید در ناحیه پای وی شده از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به بیمارستان خارج از زندان محروم مانده است.

زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ سهیل عربی از روز شنبه ۲۵ خرداد ماه ۹۸ پس از قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ، در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ شامل «رفتارهای خشونت آمیز از سوی مسئولان زندان»، «گسترش استفاده از انواع موادمخدر دربین زندانیان», «نامناسب بودن محل نگهداری زندانیان»، «اعتراف گیری با شوکر و باتوم از زندانیان»، «عدم رعایت اصل تفکیک جرائم»، «عدم وجود امکانات اولیه و بهداشتی»، «محرومیت از حق درمان» و «وجود ساس و شپش» در این زندان دست به اعتصاب غذا زده است.  

صدور احکام

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اراک ، در دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس قطعی دیگر محکوم شد. دادگاه تجدید نظر استان مرکزی، روز چهارشنبه ۵ تیرماه حکم ۲ سال حبس تعزیری و  ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی را عینا تائید و به وی ابلاغ کرد.

مجتبی پروین فعال آذربایجانی به اتهام آسیب رساندن به اموال حکومتی تحت عنوان«آسیب خودروی نیروی انتظامی از طریق ضربه زدن با پا» به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سوفیا مبینی، شهروند بهایی اهل تهران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.  

 محمدامین کنعانی، شهروند اهل سنندج توسط حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به اتهام ارتباط و همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شده است. این فعال کُرد مهرماه سال گذشته پس از حضور در ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج بازداشت و در بهمن ماه با تامین وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

 روز دوشنبه ۳ تیرماه کاظم صفابخش، فعال آذربایجانی محبوس در زندان اوین به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.  

بر اساس دادنامه صادره، کاظم صفابخش از بابت اتهام «تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب (کانال تلگرامی) و دعوت افراد به اغتشاشات و جنگ و نبرد خیابانی» به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «تشویش اذهان عمومی» به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل ۱ سال حبس و مجموعاً به ۱۳ سال حبس محکوم شده است.

این شهروند اهل مشگین شهر در تاریخ ۴ آذرماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. وی هم اکنون در بند ۴ زندان اوین بسر می‌برد.

جواد لاری، زندانی سیاسی سابق توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.  وی از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. جواد لاری در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حدود دو ماه بعد با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود. 

 روز دوشنبه ۳ تیرماه دادگاه تجدید نظر استان تهران لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ را به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.  

در هفته ای که گذشت عثمان فرجی یکی از فعالین مدنی اهل بانه از سوی دستگاه قضایی حکومت ایران به تحمل ۹سال حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم به اتهاماتی نظیر «تبلیغ علیه نظام»، «نگهداری پرچم کردستان». «مصاحبه با شبکه‌های بیگانه»، «ارسال اخبار برای رسانه‌های بیرون از ایران» و «توهین به بنیانگذار حکومت اسلامی ایران» صادر شدە است.

 فاروق زمانی، یک کولبر بازداشت‌شده در شهرستان ارومیه پس از گذشت دو ماه بلاتکلیفی به اتهام «حمل کالای قاچاق» به ۸۰ میلیون تومان جریمه‌ی نقدی محکوم شده و روز شنبه اول تیرماه پس از برگزاری جلسه‌ی دادگاه و صدور حکم، با ارائه‌ وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

قتل 

 روز شنبه اول تیرماه حمزه سعدونی یک جوان اهوازی توسط نیروی انتظامی به قتل رسید. حمزه سعدونی از اهالی لشکرآباد اهواز در هنگام تردد با موتورسیکلت به ایست نیروی انتظامی توجه نکرده و ماموران نیروی انتظامی به طرف او شلیک کرده و در اثر اصابت گلوله به ناحیه سر جان خود را از دست داد.

 روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۹۸ اداره اطلاعات اهواز به خانواده یک جوان اهوازی به نام  بنیامین آلبوغبیش اطلاع داده است که فرزندشان در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز فوت کرده است.  به گفته یکی از اعضای خانواده آلبوغبیش، بنیامین را زیر شکنجه کشتند، او جوان تندرست وسالمی بوده  و هیچ مشکلی نداشته است.

 صبح روز چهارشنبه ۵تیرماه ۹۸ در منطقه غفور آباد شهر سراوان در اثر تعقیب و گریز و شلیک ماموران انتظامی به سوی یک وانت حامل سوخت بین خودرو سوخت کش و یک پژو سواری تصادف مرگباری رخ داد. در این تصادف، اعضای سه نفره یک خانواده که سوار پژو بودند، در آتش ناشی از این تصادف زنده در آتش سوختند.

شامگاه دوشنبه ۳تیر یک شهروند بلوچ بنام زمان ملک محمدی، در شهر جالق در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای انتظامی با شلیک مستقیم گلوله کشته شد. زمان ملک در منزل یکی از دوستانش دعوت بود که ماموران، منزل دوستش را محاصره میکنند و صاحب منزل از ماموران حکم ورود به منزل را درخواست میکند. ماموران با رفتاری تند و توهین آمیز و بدون نشان دادن حکم بازرسی منزل، شروع به ضرب شتم صاحب منزل میکنند که در همین هنگام زمان ملک محمدی با سر و صدای ماموران از اتاق بیرون میاید که ماموران آگاهی بدون هیچ سوال و جوابی شروع به تیراندازی می‌کنند که در همین حین زمان ملک محمدی تیرمیخورد.

ماموران نیروی انتظامی  زمان ملک محمدی را به پشت خودرو کلانتری می اندازند و بجای انتقال به اورژانس به کلانتری میبرند و حدود یک ساعت در آنجا معطل شده و بعد از آن با اورژانس تماس میگیرند که در بین راه کلانتری و اورژانس، زمان ملک محمدی فوت می کند.

بیانیه سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی برخوردهای حکومت ایران با خانواده قربانیان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ را نقض قوانین بین‌المللی در حوزه ممنوعیت شکنجه خواند.
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به مناسبت «روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه» اعلام کرده است که مقام‌ها و مسئولان ایرانی با برخوردهای بی‌رحمانه با اعضای خانواده‌های هزاران زندانی که در سال ۱۳۶۷ در زندان‌های نقاط مختلف کشور قربانی ناپدیدسازی‌های قهری و اعدامهای فراقضایی شدند، به شکل سازمان‌یافته به نقض «ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر رفتار‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی و ترذیلی» اقدام می‌کنند.
«با گذشت سه دهه از زمانی که حکومت ایران چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی را قهرا ناپدید کرده، مخفیانه کشته و اجسادشان را در گورهای جمعیِ بی‌نشان انداخت، مقام‌ها و مسئولان ایرانی همچنان به زجر و عذاب دادن بستگان قربانیان ادامه می‌دهند و از افشای این حقایق امتناع می‌کنند که عزیزان آن‌ها را چه زمانی، چگونه و چرا کشتند و اجسادشان را کجا دفن کرده‌اند. آن دسته از اعضای خانواده‌های قربانیان که خواهان روشن شدن حقیقت و اجرای عدالت شده‌اند مورد تهدید، آزار، ارعاب و حمله قرار گرفته‌اند».

در قسمت پایانی بیانیه آمده است: « قصور در اجرای عدالت در مورد کسانی که مسئول کشتار فجیع و نیست و محو کردن هزاران انسان در سال ۱۳۶۷ هستند، فقط درد و رنج خانواده‌های قربانیان را افزون می‌کند. این رنج و عذاب را پایانی نیست مگر این که تمام حقایق مربوط به کشتار زندانیان در سال ۱۳۶۷ افشا شود؛ از طریق روندی که متضمن نبش قبر گورها به دست متخصصان مستقل، انجام کالبدشکافی و آزمایش دی‌ان‌ای و تسهیل استرداد بقایای اجساد قربانیان به اعضای خانواده‌های آن‌ها است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)