هدف از نگارش این متن ارائه پیشنهاداتی است که  به عقل ناقص نگارنده خطور کرده است.

به باور من در بخش فارسی زبان بی بی سی، رویکرد ایدئولوژیک بر رویکرد حرفه ای یک رسانه که در چارچوب اصل بی طرفی تعریف می شود، پیشی گرفته است. این را می توان از نوع پوشش خبری، تیتر بندی، محتوای گزارش ها، مهمانان و کارشناسان دعوت شده و … به سادگی دریافت.

در عین حال ما شاهد اعتراضات پراکنده از سوی جریانات و اشخاص مختلف به رویه موجود در این رسانه بوده ایم، از انتصاب القاب گرفته تا انتشار ترانه و کامنت هایی زیر پست های کارکنان شاغل در این رسانه و طوفان توییتری و…که تا کنون نتیجه بخش نبوده است.

اما چه می توان کرد؟ مهمترین نکته ای که باید بدان توجه داشت اینکه ،کارکنان شاغل در این رسانه از مدیران ارشد گرفته تا بخش خدماتی رویکردی را که از مراجع بالادستی به آنها ابلاغ می شود اجرا می کنند(البته که این امر نمی تواند تبرئه این افراد به لحاظ ارزش های اخلاقی و پایبندی به اصول حرفه ای باشد). به بیان دقیق تر اگر قرار است اعتراضی صورت بگیرد بایستی رأس هرم مدنظر باشد.

در همین راستا فعالین مدنی خارج از کشور فارق از گرایش های سیاسی می توانند با تدوین متنی در پنج نسخه و ارسال آن به ملکه بریتانیا،مجلس اعیان و عوام، نخست وزیر و وزارت خارجه بریتانیا اعتراض خود را به این امر ابراز و خواستار رسیدگی به موضوع شوند.

گام بعدی در همین راستا همزمان با انتشار متن فارسی در رسانه‌ها می تواند انتشار بیانیه ای خطاب به مردم در جهت حمایت از این اعتراض و کمپین جمع آوری امضا باشد. در همین زمینه می توان بیانیه ای را منتشر نمود خطاب به مهمانان و کارشناسان شرکت کننده در این رسانه در جهت تحریم رسانه مورد نظر تا زمان اصلاح رویه و رعایت اصول حرفه ای از جانب آن رسانه .

و اما سخنی با دوستانی که در این رسانه به عنوان کارشناس و مهمان حاضر می شوند: اغلب این عزیزان با ارائه این استدلال که رسانه را نباید تحریم کرد بایستی تسخیر نمود یا از هر فرصتی که بتوان صدای مردم داخل یا گرایش سیاسی خود را انعکاس داد بایستی استفاده نمود عمل خود را توجیه می کنند. اینگونه استدلال ها همانند توجیهات اصلاح طلبان است که می گویند نباید انتخابات را تحریم کرد یا از هر فرصتی برای عقب راندن جناح دیگر باید استفاده نمود، می باشد. این دوستان نیز مانند اصلاح طلبان به این نکته ظریف ،عامدانه یا ناآگاهانه توجه ندارند که رویه جاری در این رسانه مشکلی ساختاری و دیکته شده از مراجع بالادستی می باشد. و من به شخصه اطمینان دارم اگر چنین حرکتی آغاز شود این دوستان نیز به جمع معترضین خواهند پیوست. فراموش نکنیم که این افراد شناخته شده و معتبر نزد افکار عمومی هستند که به آن رسانه اعتبار می بخشند نه بالعکس.

سخن آخر اینکه فارق از اینکه کمونیست باشیم یا لیبرال، سلطنت طلب باشیم یا جمهوری خواه و… ،این نکته را در نظر داشته باشیم که توهین به شعور مخاطب ایرانی مسئله ملی است. قدرت مان را دست کم نگیریم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com