بد افزار عبارتی است که برای طیف گسترده ای از نرم‌­افزار های مخرب استفاده می شود، مثل: ویروس ها، ورم ها، تروجان ها، روت کیت ها، نرم افزارهای جاسوسی و تبلیغات های مزاحم. یک بد افزار ممکن است تاثیرات مختلفی داشته باشد، از ایرادات سطحی گرفته تا خرابی کامپیوتر و دزدی هویت. آلوده نشدن به بدافزار بسیار آسان تر از پاک کردن آن است. برای آلوده نشدن به بدافزار باید از یک استراتژی دو قسمتی پیروی کنید. نکات زیر را اجرا کنید تا از بدافزار در امان باشید.

آلوده نشدن به بدافزار با رفتار هوشمندانه در اینترنت

بزرگترین و تنها ترین عامل بازدارنده در آلوده نشدن کامپیوتر به بدافزار، خود فرد است. برای این کار به دانش عمیق یا آموزش خاص نیازی نیست. هر چقدر هم که پیشنهاد جذاب و وسوسه کننده­ ای ببینید، تنها با هوشیاری کامل و دوری از دانلود و نصب هر چیزی که گنگ است یا به آن اعتماد ندارید، می ­توانید در امان بمانید. منابع زیر را به خاطر داشته باشید و از آنها دوری کنید:

 • وبسایت ها: اگر به سایتی شک دارید، از آن سایت خارج شوید و درباره نرم ­افزاری که نصب آن به شما پیشنهاد شده تحقیق کنید. اگر مشکلی نداشت، هر زمان که بخواهید می­ توانید به آن سایت برگردید و برنامه را دانلود کنید. اگر دیدید یک جای کار ایراد دارد، با نصب نکردن آن برنامه از شر آن در امان مانده ­اید.
 • ایمیل: هرگز به چیزهایی که در ایمیل های اسپم می­ بینید اعتماد نکنید. اگر پیامی از طرف دوستتان دریافت کرده ­اید که حاوی یک لینک است، بسیار محتاطانه عمل کنید. اگر به چیزی که از شما خواسته شده ببینید یا نصب کنید اعتماد ندارید، از آن دوری کنید.
 • وسیله فیزیکی: دوستان، همکاران و خانواده ممکن است ندانسته سی دی یا فلشی به شما بدهند که حاوی فایل آلوده است. کورکورانه این فایل ها را نپذیرید، آنها را با نرم ­افزارهای امنیتی اسکن کنید. اگر بازهم به چیزی شک داشتید، آن فایل را قبول نکنید.
 • پنجره های فرعی یا pop-up: برخی از این پنجره های فرعی سعی خواهند کرد شما را مجاب به دانلود یک نرم­ افزار کنند یا پیشنهادی مبنی بر اسکن رایگان سیستم ارائه می­ دهند. اغلب این پنجره ها برای ترساندن شما از تکنیک های خاصی استفاده می ­کنند تا باور کنید برای تامین امنیت کامپیوتر خود باید پیشنهاد آنها را قبول کنید. این پنجره ها را بدون اینکه داخل آنها کلیک کنید( حتی با زدن دگمه X که در گوشه وجود دارد) ببندید. برای این کار از برنامه Windows Task Manager (با زدن دگمه های Ctrl+Alt+Delete ) استفاده کنید.
 • بخشی از نرم افزاری دیگر: برخی از برنامه های سعی خواهند کرد به عنوان بخشی از پروسه نصب خودشان، برنامه های دیگری هم نصب کنند. اما باید آگاه باشید که اغلب آن برنامه چیزی جز بد افزار نیست. در حین نصب برنامه، قبل از اینکه روی Next, OK, I Agree کلیک کنید ، به نوشته های داخل کادر دقت کنید. توافقنامه کاربر(user agreement) را به دقت بررسی کنید تا در قسمت نصب چیزی مبنی بر نصب بدافزار وجود نداشته باشد. اگر مطمئن نیستید، نصب برنامه را لغو کنید و در مورد برنامه تحقیق کنید، اگر به این نتیجه رسیدید که برنامه امن است، نسبت به نصب آن اقدام کنید.
 • سایت های اشتراک گذاری فایل غیر قانونی: اگر وارد چنین محیطی شدید دیگر مسئولیت همه چیز با خود شما است. در دنیای برنامه های غیر قانونی هیچ کنترلی وجود ندارد. برای فرد مهاجم کاری ندارد که نام بدافزار را با نام فیلم، آلبوم یا برنامه ای محبوب عوض کند و شما را نسبت به نصب و دانلود آن وسوسه کند.

بدافزار ها را با برنامه مناسب پاک کنید

هر چقدر هم که مراقب باشید ممکن است روزی به بد افزار آلوده شوید. چون بد افزارها طوری طراحی شده­اند که پنهانی و از راهی غیر قابل پیش بینی، وارد سیستم شما شوند. برای افزایش امنیت خود می ­توانید از راه­کارهای زیر کمک بگیرید:

 • سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید: برای اینکار از Windows Update استفاده کنید. از قابلیت اعلان خودکار آن استفاده کنید یا بهتر از آن می ­توانید از دانلود و نصب خودکار آن هم استفاده کنید.
 • مرورگر خود را به روز رسانی کنید: تفاوتی ندارد مرورگر شما چیست، اما به روز نگه داشتن آن برای جلوگیری از آلوده شدن سیستم شما حیاتی است. می­توانید از قابلیت­ هایی همچون به روز رسانی خودکار، مدیریت دانلود و جلوگیری از pop-up ها استفاده کنید.
 • آنتی ویروس: برای حفظ امنیت کامپیوتر خود، باید از آنتی ویروس استفاده کنید. همیشه آنرا به روز رسانی کنید و در حالت فعال نگه دارید. آن را تنظیم کنید که حداقل ماهی یکبار کامپیوتر شما را به طور کامل اسکن کند.( استفاده از دو آنتی ویروس همزمان توصیه نمی ­شود چون در کار یکدیگر اختلال ایجاد می ­کنند).
 • ضد تروجان: به این قبیل برنامه ها ضد جاسوس هم گفته می شود. برخی از برنامه های ضد ویروس، مکمل ضد تروجان هم دارند، اگر ضد ویروس شما چنین قابلیتی ندارد، برنامه مجزایی که با ضد ویروس شما هم خوانی دارد، نصب و استفاده کنید و آن را همیشه آپدیت نگه دارید.
 • فایروال: اگر از یک برنامه فایروال مستقل استفاده نمی­ کنید، از فایروال خود ویندوز استفاده کنید( هرگز دو فایروال نصب نکنید تا با یکدیگر تداخل نداشته باشند).
 • اسپم فیلتر: اگر برنامه مدیریت ایمیل شما اسپم های شما را آن طور که باید فیلتر نمی­ کند، یک برنامه اسپم فیلتر نصب کنید. اگر برنامه امنیتی شما خیلی کامل باشد، به احتمال زیاد قابلیت فیلتر کردن اسپم ها را دارد، که باید آن را فعال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)