از هر چهار نفر سه نفر ناراضی است.

▪️اردوی کار: وضعیت انفجارآمیز جامعه را می توان در نظرسنجی رسمی جدید ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) مشاهده کرد. براساس این نظرسنجی که امروز منتشر شده از هر چهار ایرانی سه نفر از شرایط فعلی کشور #ناراضی است.

جنبش مطالباتی در سطح پایه در حال گسترش است

▪️اردوی کار: اعتراضات گروههای مختلف مزد و حقوق بگیران ادامه دارد و علاوه بر دستمزدهای معوقه، اعتراض به خصوصی سازی، ناامنی شغلی و قراردادهای برده دارانه، شاهد شکل گیری اعتراضات دیگری هم هستیم که هم دلایل اعتراض، هم جایگاه و ویژگی های گروههای معترض نسبت به الگوی اصلی متفاوت است. جنبش مطالباتی در سطح پایه در حال گسترش است؛ یعنی از نظر دامنه شرکت کنندگان و نوع مطالبات وسیع تر و متنوع تر می شود.

▪️شتاب گیری روند فروپاشی اقتصادی و خاصه تاثیرات شوک ارزی جبران نشده سال گذشته بر وخامت روزفزون سطح معیشت مزد و حقوق بگیران، افزایش نارضایتی های گروههای مختلف فرودستان از پیامدهای فساد ساختاری و ناکارایی دستگاههای مدیریتی، برنامه ریزی و اجرایی در سطوح مختلف، تقویت نسبی باور به لزوم مطالبه گری و کنشگری جمعی برای رسیدن به حق و حقوق ضایع شده، بهره برداری فزاینده تر از شبکه های اجتماعی برای هماهنگی و همکاری در مسیر مطالبه گری، چهار عامل مهم در توضیح دلایل وسعت و تنوع بیشنر جنبش مطالباتی است. در کنار مجموعه خبرهای کارگری دو ماه اخیر که گسترش جنبش مطالباتی در پایه را نشان می دهد، حتی برخی از خبرهای کارگری دیروز و امروز هم در این راستاست:

🔴کشاورزان روستای شاه‌بهرام روز گذشته در اعتراض به سازمان جهاد کشاورزی شهرستان باشت به خاطر عدم توجه به مطالبات خود در زمینه جبران خسارت وارده از سیل به زمین های زراعی دست به تجمع زدند.

▪️یکی از کشاورزان گفت: امسال با توجه به سیلاب و تخریب کانال‌های آب حدود ۳۰ هکتار از اراضی برنج‌کاری انجام نمی‌شود. یکی از کشاورزان گفته: با توجه به اینکه این روستا دارای رودخانه بوده و قطب کشاورزی استان نیز هست و حدود هشتادوپنج خانوار از این زمین‌ها ارتزاق می‌کنند امسال به علت بی‌توجهی مسئولین شهرستان باشت هیچ‌گونه محصولی برداشت نمی‌شود..

🔴شلتوک کاران شهرستان هویزه در اعتراض به نبود آب برای کشت مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند.

▪️جمعی از جمعی ازشلتوک کاران شهرستان هویزه به نمایندگی از سایر کشاورزان این شهرستان در اعتراض به نبود آب به دلیل خشک شدن رودخانه کرخه نور ( از شاخه های رودخانه کرخه در هویزه) ، دست به تجمع مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان زدند.

▪️یکی از کشاورزان حاضر دراین تجمع گفت: کشاورزان این شهرستان همچون سایر شهرستان ها اقدام به کشت شلتوک کردند؛ این محصول نیاز به آب فراوان دارد اما نزدیک به سه روز است که رودخانه کرخه نور خشک شده و امکان آبیاری زمین های خود را نداریم. روستاهای قیصریه اولیا، عتابی شمالی، عتابی جنوبی و بخشی از شهر هویزه در این شهرستان در کنار رودخانه کرخه نور قرار دارند، که با خشک شدن این رودخانه ضرر و زیان زیادی به کشاورزان این منطقه وارد می شود.

▪️به گفته وی اهالی این شهرستان بیشتر از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند. رفع ممنوعیت کشت در تابستان امسال از سوی استاندار خوزستان اعلام شده بود. حدود ۱۱۰ هکتار شلتوک کاری در حاشیه رودخانه کرخه نور انجام شده و کشاورزان خواستار جاری شدن آب در این رودخانه پیش از نابودی شلتوک های کاشته شده هستند..

🔴تعدادی از کارگران کارخانه سیمان کرمان در اعتراض به تصمیم اداره گاز برای انتقال خطوط گاز از زمین‌های معادن این کارخانه و ممنوعیت انفجار، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند

🔴جمعی از عکاسان و صاحب صنف عکاسی در مقابل ساختمان استانداری یزد دست به تجمع زدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)