سازمان حقوق بشر ایران، ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸: باوجودی که برای سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اله یاری قرار وثیقه صادر شده، این چهار فعال مدنی با مخالفت دادستانی برای آزادی روبرو شده‌اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، بیش از ۵ ماه از بازداشت و بلاتکلیفی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اله یاری می گذرد و با وجودی که برای ایشان قرار وثیقه سنگین صادر شده، دادستانی با آزادی ایشان مخالفت کرده است.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این زندانیان به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «سپیده قلیان را به همراه اسماعیل بخشی و امیر امیرقلی، از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل کرده‌اند. یک جلسه بازپرسی برایشان در شعبه ۷ بازپرسی دادگاه انقلاب تشکیل شد که حضور پیدا کردند. شاه‌محمدی بازپرس پرونده ایشان است. دو هفته پیش که خانواده‌ها مراجعه کردند دادگاه برایشان قرار وثیقه صادر کرد، ولی دادستانی گویا مخالفت کرد و خانواده‌ها هرچه به ملاقات دادستانی رفتند، نتوانستند موافقتش را جلب کنند».

این منبع همچنین افزود: «برای سپیده قلیان و اسماعیل بخشی قرار وثیقه یک میلیارد تومانی صادر کرده‌اند، برای امیر امیرقلی وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی و برای بچه‌های گام، امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اله یاری نیز قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی که دادستانی قبول نمی‌کند و می‌گوید اینها باید زندان بمانند تا حکم نهایی دادگاه برایشان صادر شود».

وی در پایان گفت: «در دو هفته گذشته هم خانواده‌ها مدام دم دادسرای اوین بودند، بخاطر نامه ای که به نام سپیده قلیان منتشر شد، اما او امضا نکرده بود، بازهم تحت فشار قرار گرفت. در آخرین ملاقاتی که خانواده با بازپرسی داشتند، گفتند که چرا اون نامه را امضا کرده؟ و حتی زمزمه‌هایی بود که وی را به خاطر این نامه به زندان قرچک تبعید کنند».

سپیده قلیان، فعال مدنی ۲۳ ساله از تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت موقت به سر می برد. این فعال مدنی جوان پیش تر در اعتراضات هفت تپه بازداشت و پس از گذشت ۱ ماه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اطلاعات اهواز موقتا آزاد شده بود.

همچنین اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه، روز ۲۷ آبان ماه سال ۱۳۹۷، همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شد. در زمان بازداشت، گزارش‌های مختلفی در خصوص شکنجه و بدرفتاری با وی منتشر شد. وی چهارشنبه ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۹۷ موقتا از بازداشت آزاد شد.

سپیده قلیان و اسماعیل بخشی پس از آزادی از بازداشت نخست خود در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که در مدت زمانی که در بازداشت بودند مورد شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته‌اند. پس از این اظهارات این دو فعال مدنی مجددا بازداشت شدند.

امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اله‌یاری نیز در یک نشریه دانشجویی به نام گام با هم همکاری می‌کردند که ساعت ۹ شب مورخ ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، نیروهای امنیتی به منزل پدری این دو رفته و آنها را دستگیر کردند.

امیر امیرقلی نیز اوایل بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در ارتباط با کار در همین نشریه بازداشت شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com