سازمان حقوق بشر ایران، ۹ خرداد ماه ۱۳۹۸: زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی و عضو انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» از هفت روز پیش بازداشت شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ماه، سه تن از اعضای انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» با هجوم نیروهای امنیتی به منازلشان در سنندج بازداشت شدند. این سه تن زهرا محمدی، ادریس منبری و ریبوار منبری نام داشتند و در زمینه زبان کردی و محیط زیست فعالیت داشتند.

دو تن از بازداشت شدگان به نام‌های ادریس منبری و ریبوار منبری چهار روز پس از بازداشت با قید وثیقه آزاد شدند، اما با وجود گذشت هفت روز، زهرا محمدی همچنان در بازداشت بسر میبرد.

زهرا محمدی،‌ ۲۷ ساله در مدت بازداشت خود تنها یک بار، روز گذشته، چهارشنبه ۸ خرداد ماه، برای چند دقیقه اجازه تماس با بستگانش را پیدا کرده، ولی در خصوص اتهامات و محل نگهداری خود نتوانسته چیزی بگوید.

یکی از نزدیکان وی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «در طول این هفته خانواده هر روز به همه ارگان ها و نهاد های امنیتی مراجعه کرده‌اند ولی این مراجع از بازداشت او ابراز بی اطلاعی می کردند»، این منبع در ادامه گفت: «هر روز جواب سربالا به خانواده داده‌اند و تا به حال خبر امیدوار کننده‌ای نیست و هر روز در مورد بازداشت زهرا ابراز بی اطلاعی می کنند. تا به حال با چندین وکیل صحبت شده، البته نه از طرف خانواده، بلکه از طرف انجمن نوژین با آنها صحبت شده است و هر کدام از وکلا به شعب دادگاه مراجعه کردند، اما جواب قانع کننده‌ای هم به آنها داده نشده است و به وکیل هم گفتند که هنوز پرونده کامل نشده اشت».

این منبع در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «میخواهم بگویم که کار زهرا در این انجمن بوده و این انجمن تنها مرکز آموزشی به زبان محلی یعنی تدریس زبان کردی و بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی می شود در مدارس به زبان مادری تدریس کرد و این نباید جرم باشد. بچه هایی که دوست داشتند که زبان کردی یاد بگیرند به این انجمن مراجعه می‌کردند و به آنها یاد می دادند».

گفتنی است، انجمن فرهنگی-اجتماعی نوژین در سال ۱۳۹۰ با اخذ مجوز رسمی از استانداری کردستان، فعالیتش را رسما آغاز کرد. فعالیت­‌های انجمن نوژین بر آموزش زبان کردی و فعالیت­‌های محیط ­زیستی متمرکز است و کلاس­‌های مختلفی را در سطوح مختلف، از کودکان گرفته تا افراد بزرگ­سال برگزار می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com