سازمان حقوق بشر ایران، ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: چهار زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اراک اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ماه،‌ چهار زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اراک اعدام شدند.

این خبر نخستین بار از سوی وبسایت جوانه‌ها منتشر شد و به تایید سازمان حقوق بشر ایران رسیده است.

هویت اعدام شدگان سیدحمیدرضا حسینخانی، ۳۷ ساله؛ مجید کاظمی، ۴۲ ساله؛ محمد همتی، ۲۶ ساله و محمد داوودآبادی، ۲۶ ساله احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمد همتی و محمد داوودآبادی از یک سال پیش در زندان بودند و بر اساس قانون جدید محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند».

گفتنی است، مجید کاظمی دیگر اعدام شده این روز بیش از ۱۳ سال را در زندان سپری کرده بود.

اعدام این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

قانون جدید مجازات برای جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مکانیزمی برای کاهش صدور حکم اعدام و تقلیل حکم محکومان به اعدام و حبس ابد پیش‌بینی شده بود، در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی پذیرفته شد. این قانونی در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی به تأیید رسید و آبان ماه همان سال بیش از ۵۰٪ درصد نمایندگان به آن رای دادند. در نهایت این لایحه توانست در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۶ از سد شورای نگهبان رد شود و سپس به تایید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران رسید و از سوی وی ابلاغ و از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ اجرایی شد.

گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران در خصوص اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر از ۲۳۰ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ نفر در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. نیمی از این ۲۴ نفر در ماه دسامبر ۲۰۱۸ در زندان مرکزی کرمان اعدام شدند. از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا کنون نیز ۹ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند و این موضوع نگرانی از آغاز دور جدید اعدام زندانیان مربوط به مواد مخدر را افزایش می‌دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com