سازمان حقوق بشر ایران، ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: دست‌کم یک زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل آباد) اعدام شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه، یک زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شد. این زندانی با نام فامیلی ابراهیمی حدود ۲۱ سال سن داشت و به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

احتمال اینکه اعدام‌های روز شنبه بیشتر از یک نفر باشد وجود دارد و سازمان حقوق بشر ایران درحال تحقیق دراینباره است.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلام نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

*این مطلب و تصاویر در تاریخ یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه اضافه شد:

طبق آخرین اخبار نام فرد اعدام شده شایان ابراهیمی بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)