۲۶ آوریل روز مشاهده‌پذیری لزبین‌ها است. این روز که توسط جامعه متنوع لزبین‌ها جشن گرفته می‌شود برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ با هدف بنیادینی که جلوگیری از حذف زنان همجنسگرا از جامعه ال جی بی تی بود، آغاز شد. می‌توان از چنین روزهایی برای بیان تجارب مشترک حذف و تبعیض در میان جامعه اقلیت‌های جنسی استفاده کرد.

سو سندرز، بنیانگذار ماه تاریخ ال جی بی تی در بریتانیا فوریه گذشته عنوان کرده بود: « ما تاریخی داریم که انکار می‌شود. خیلی خوب است که ما قانون و (این) جایگاه را گرفتیم. این عالی است که ما آشکار شده‌ایم، اما چه کسی آشکار است؟ مردان همجنسگرای سفید پوست. اگر شما سیاه‌پوست، لزبین، دوجنسگرا و یا ترنس باشید، ما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم!»

به نظر می‌رسد لزبین‌ها با وجود سال‌ها تلاش و حضور در جنبش‌های اجتماعی همچنان به شکل تاریخی نادیده انگاشته می‌شوند. برای مثال شاید کمتر کسی بداند که “سالی راید” نخستین زنی که به فضا سفر کرد، لزبین بوده است. او که در زمان خود جوان‌ترین فضانورد بود، نخستین فضانورد همجنسگرای تاریخ نیز است.

 

باید تاکید کرد که این روز متعلق به تمامی لزبین‌هاست، تمامی کسانی که خود را لزبین و در عین حال ترنس و یا خارج از دوگانه‌های جنسیت می‌دانند نیز نباید در این روز فراموش شوند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)