سازمان حقوق بشر ایران، ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: اطلاعات جدید نشان می‌دهد در دی ماه سال گذشته، دست‌کم دو نفر در زندان مرکزی ایلام با اتهام «قتل» اعدام شدند. برخی منابع گفتند که یکی از اعدام شدگان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال داشته است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، سپیده دم ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ دست‌کم دو زندانی در زندان مرکزی ایلام اعدام شدند. این دو زندانی در پرونده‌های جداگانه با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند.

هویت یکی از زندانیان اعدام شده در این روز مسعود ناظری فرزند فاضل احراز شده است که به گفته بستگانش در سن ۱۹ سالگی و در طی یک نزاع مرتکب قتل شده بود و در سن ۲۳ سالگی حکم اعدام وی به اجرا درآمد.

دومین اعدامی این روز فرهاد اکبری فرزند حیدر نام داشت. برخی منابع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که فرهاد اکبری در زمانی که ۱۵ سال و ۹ ماه سن داشت و در طی یک نزاع مرتکب قتل شده بود. با این حال سازمان حقوق بشر ایران موفق به دریافت اوراق شناسایی و یا اسنادی که این موضوع را ثابت کند نشده است.

اعدام این دو زندانی با وجود گذشت بیش از سه ماه از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

ایران جزو معدود کشورهایی در جهان به حساب می‌آید که همچنان برای جرایمی که در کودکی اتفاق افتاده، حکم اعدام به اجرا در می‌آورد. این در حالی است که، ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که از سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید به قضات این اختیار را می‌دهد تا برای کودکانی که ماهیت جرم و یا حرمت آن را ندانند و درک نکنند، حکم اعدام صادر نکنند.

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود. با این حال، در سال ۲۰۱۸ دستکم هفت کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شدند.

با توجه به فضای بسته و سرکوب فعالان مدنی و محدودیت ارتباط با زندان‌ها، این احتمال که تعداد احکام اعدام اجرا شده کودک-مجرمان بسیار بیشتر از آمار ثبت شده باشد وجود دارد.

سازمان حقوق بشر ایران از کسانی که با بستگان فرهاد اکبری ارتباط دارند یا اطلاعی در این خصوص دارند می‌خواهد تا از طریق ایمیل زیر اطلاعاتشان را با این سازمان به اشتراک بگذارند.

pr@iranhr.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)