سازمان حقوق بشر ایران، ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در یکی از زندان‌های مشهد به اجرا درآمد.

بنا به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان و به نقل از رکنا، سحرگاه دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، حکم اعدام یک زندانی در یکی از زندان‌های مشهد به اجرا درآمد. این زندانی با اتهام «قتل عمد» در پی وقوع یک نزاع دسته جمعی به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

در این گزارش به محل دقیق و هویت فرد اعدام شده اشاره‌ای نشده است ولی به نظر میرسد که حکم در زندان مرکزی مشهد اجرا شده باشد.

نزاعی که گفته شده این زندانی در آن مرتکب قتل شده است، در سال ۱۳۹۲ و در یکی از روستاهای اطراف فاروج روی داده بود.

شهرستان فاروج یکی از شهرستانهای استان خراسان شمالی است و این حکم در خراسان رضوی به اجرا درآمده است.

دادستان عمومی و انقلاب فاروج در این باره گفت: «دو طرف این نزاع دسته جمعی از قبل با یکدیگر اختلافاتی داشتند و در پی وقوع درگیری یکی از افراد با وارد کردن ضربات با جسم سخت و برنده به قفسه سینه جوان ۳۰ ساله وی را به قتل رساند».

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)