به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۲۴ فروردین تا روز جمعه ۳۰  فروردین ماه ۱۳۹۸ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشتهای خودسرانه ، صدور احکام حبس، اذیت و آزار زندانیان و قتل بودیم. این اقدامات سرکوبگرانه در زندانها و در سطح شهرها در شرایطی اعمال می‌شود که میلیونها تن از مردم ما درگیر سیلاب و پیآمدهای آن هستند. در چنین شرایط اسفباری چرخه سرکوب و کشتار در حاکمیت دیکتاتوری ولایت فقیه همچنان در کار است.

اعدام

در هفته ای که گذشت دست کم  ۵ زندانی در در زندان‌های مختلف ایران به دار آویخته شدند.

صبح روز دوشنبه ۲۶ فروردین ماه یک زندانی به نام عبدال زاهدانی (قنبرزهی) به اتهام جرائم مربوط به مواد مخدر در زندان دستگرد اصفهان به دار آویخته شد.

سحرگاه روز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه حکم اعدام یک زندانی در محوطه زندان مرکزی کرج به اجرا درآمد. این زندانی به نام هدایت محرابی ۳۷ ساله اهل کرمانشاه به اتهام قتل محکوم به اعدام شده بود.

صبح روز پنج‌شنبه ۲۹ فروردین ماه حکم اعدام سه زندانی که به اتهام قتل به قصاص نفس محکوم شده بودند، در محوطه زندان مرکزی ایلام به اجرا درآمد.

همچنین یک زندانی به نام احمد ایرانی در زندان مرکزی سنندج در معرض خطر قریب الوقوع اجرای حکم اعدام قرار دارد. 

 بازداشت‌ها

در هفته ای که گذشت شمار زیادی از هموطنان در استان خوزستان به دلیل کمک رسانی به مردم سیل زده توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند. در شرایطی که بیش از یک ماه است شهرهای مختلف ایران درگیر سیل و مشکلات پس از آن هستند و تمام هست و نیست خود را از دست داده و نیازمند کمک‌های انساندوستانه و تأمین حداقلهای زندگی خویش هستند و در نبود دولت و نهادها و ارگانهای وابسته به دولت در رساندن خدمات به مردم، خبری نیست و اگر هم حضوری دارند فقط برای به غارت بردن کمکهای مردمی است، سپاه پاسداران و عوامل اطلاعاتی، کسانی را که اقدام به کمک رسانی بصورت مستقیم به سیلزدگان محروم می‌کنند، دستگیر کرده و روانه زندانها می کنند.

صبح روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، حداقل ۲۵ تن از شهروندان اهواز که برای کمک رسانی به شهروندان سیل زده اقدام کرده بودند، بازداشت و به محل نامعلوم منتقل شدند.  این هموطنان پس از کمک به ایجاد سیلبند در منطقه ملاشیه مشغول استراحت و جمع آوری مواد غذایی برای کمک رسانی به سیل زدگان بودند که با یورش مأموران امنیتی محاصره و دستگیر شدند.

اسامی شماری از بازداشت شدگان به این شرح است:

‏۱- رسول فرطوسی،‏ ‏۲- ابراهیم بدوی،‏ ‏۳- امین سیلاوی،‏ ‏۴- علی موسوی (البوگدیمی) ،‏ ‏۵- حسن بیت اسحاق،‏ ‏۶ -عماد حیدری،‏ ‏۷-علی ناصری،‏ ‏۸ -حاتم دحیمی،‏‏ ۹- احمد بدوی،‏‏ ۱۰-حسین حمودی،‏ ۱۱ -مهدی شریفی،‏‏ ۱۲-قاسم تمیمی،‏ ۱۳-عارف صرخی،‏ ۱۴-فؤاد بدوی،‏ ۱۵ – کاظم مروانی،‏‏ ۱۶-محسن زویدات،‏ ۱۷-حبیب کروشات،‏‏ ۱۸-مسعود حریزاوی،‏ ۱۹-ناجی السواری (معلم)‏، ۲۰-حیدر سیلاوی

همچنین روز شنبه ۲۴ فروردین ماه، ۵ تن از شهروندان کوی علوی اهواز به دلیل شرکت در تظاهرات مردم سیل‌زده در اعتراض به نبود خدمات دولتی به سیلزدگان، بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند. اسامی ۵ نفر بازداشتی از این قرار است:

۱-علی کاظم، ۲-عدنان کریم، ۳-مهدی فرحان، ۴-حمزه ساهی و ۵-خالد سوری‌ثعالبی

چهارشنبه شب ۲۸فروردین ماه نیز اعضای مؤسسه فرهنگی- اجتماعی میثاق نصر، که در جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان و همچنین در استحکام سیل بندها فعالیت زیادی داشتند توسط قرارگاه ابوالفضل العباس تابع اطلاعات سپاه پاسداران در اهواز بازداشت شدند.

اسامی  بازداشت شدگان این موسسه عبارتند از:

۱-شهاب صیاحی(بلاوی) ۳۸ساله، ۲- عارف سواری ۳۰ساله، ۳-حسن طرفی و۴- حسن ساعدی

 

روز شنبه ۲۴ فروردین مجتبی داداشی جوردهی، دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری، در پی احضار به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب سبزوار، بازداشت و جهت اجرای حکم راهی زندان این شهر شد. 

 

در تحول دیگری، دادستان عمومی و انقلاب جیرفت، روز دوشنبه ۲۶ فروردین از بازداشت یک وکیل دادگستری به اتهام «توهین به پیامبر اسلام، ولایت فقیه، بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» خبر داد و گفت که متهم به بازپرسی احضار و پس از تفهیم اتهام توسط بازپرس با صدور قرار مناسب کیفری روانه زندان شد.

 

روز یکشنبه ۲۵ فروردین یک شهروند کرد به نام شعیب درویش زاده، در ایست بازرسی روستای سنجی از توابع بخش کوهسار در شهرستان سلماس توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

 روز چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه، یک جوان کُرد به نام آمانج خسروی ٢۴ ساله اهل مهاباد توسط نیروهای اطلاعاتی وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید.

 

احضاریه ها و تهدیدها

در هفته ای که گذشت شماری از فعالان مدنی در شهرهای سردشت، نلاس، میرآباد و ربط به اداره اطلاعات سردشت احضار و نیروهای اطلاعاتی به آنان اعلام کردند که به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان لرستان پایان دهند.

روز یکشنبه ۲۵ فروردین اصغر امیرزادگانی، معلم و فعال صنفی معلمان در استان فارس، طی ابلاغیه‌ای کتبی به شعبه دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب شهر فیروزآباد احضار شد.

فرهاد صالحی مدیر مسئول و دبیر پایگاه خبری تحلیلی «سلام پاوه» به دادستانی شهرستان پاوه احضار گردید.

 

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

نیروهای حفاظت و گارد زندان مرکزی کرج با یورش به سالن ۶ این زندان اقدام به بازرسی و تفتیش وحشیانه زندانیان کردند.

روز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه ۹۸، آرین، مسئول حفاظت زندان و معاون وی، سرهنگ زارعی رئیس گارد زندان و فراهانی مسئول سالن ۶ همراه با گارد زندان جهت تفتیش به این سالن حمله کردند. نیروهای گارد با ضرب و شتم و خشونت کلیه زندانیان را مجبور کردند که وسایل خود را جمع کرده و به هواخوری ببرند. مأموران تک به تک سلولها را از نظر جاسازی به دقت بازرسی کردند. سپس وسایل زندانیان را نیز یک به یک بازرسی کردند.

هشت فعال محیط زیست بازداشتی در زندان اوین علیرغم گذشت بیش از ۱۴ ماه کماکان بدون دسترسی کافی به وکیل و مشاور قانونی در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین محبوس هستند.

زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین  مهدی طلوعی دل، از بیماری سیروز کبدی (التهاب شدید کبد)  رنج می برد. علیرغم درخواست های مکرر این زندانی مبنی بر اعزام به بیمارستان تاکنون با درخواست وی موافقت نشده است. وی در جریان اعتراضات مردادماه سال ۹۷ در تهران بازداشت و در مرحله تجدید نظر به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

هوشمند علی‌پور و محمداستاد قادر، دو زندانی سیاسی با گذشت بیش از هشت ماه همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان سنندج بسر می‌برند. این دو زندانی در مردادماه سال گذشته توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر سقز بازداشت شدند.

روح‌الله مردانی، معلم محبوس در زندان اوین و دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، که به دلیل عدم توجه مسئولان قضایی کشور به خواسته‌هایش، دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده ‌‌بود، پس از انتقال به بهداری زندان اوین کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی وخیمی به سر می‌برد.

 

 صدور احکام

وکیل دادگستری محمد نجفی، به ۱۳ سال حبس محکوم شد. وی در ارتباط با اعتراضات مردمی در دی‌ماه ۹۶ به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است. همچنین در این دادگاه آقای نجفی به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام» به یک سال حبس محکوم شده است.

 

 فاطمه بهمنی و محمد کرد، زوج معلم اهل شهرستان شازند به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. بر اساس احکام صادره از دو دادگاه، این دو معلم مجموعا به دو سال حبس تعلیقی و پرداخت ۸ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند. این زوج معلم در آبان ماه سال ۹۷ در جریان تحصن سراسری معلمان توسط نیروهای امنیتی در اراک بازداشت و پس از یک هفته با تودیع قرار تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

 

یک شهروند اهل دیواندره به نام عطاالله حسینی از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهرستان به تحمل ۷ سال حبس محکوم شد. آقای حسینی به اتهام «نشر اکاذیب» به دو سال حبس و به اتهام «توهین به مقدسات» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

 

قتل

روز یک‌شنبه ۲۵ فروردین ماه نیروهای نظامی وابسته به دیکتاتوری حاکم بر ایران، در نوار مرزی خوی به سوی گروهی ازکولبران آتش گشودند. در نتیجه آن یک کولبر با نام بهمن روشنی ۲۴ ساله اهل روستای بلسور سفلی از توابع بخش آلند شهرستان خوی کشته شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com