سازمان حقوق بشر ایران، ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: امیرسالار داوودی با هفت اتهام روبرو شده و در زندان اوین محروم از تلفن و ملاقات منظم با خانواده و وکیل در انتظار برگزاری دادگاه بسر میبرد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در دو پرونده جدا گانه مجموعا با هفت مورد اتهامی روبرو شده است. وی در شعبه اول بازپرسی زندان اوین با اتهامات «اجتماع و تبانی، نشر اکاذیب، توهین به مقامات، توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام» و در شعبه دوم بازپرسی این زندان با اتهامات «تشکیل گروه برای براندازی نظام و همکاری با دولت متخاصم آمریکا» روبرو شده است.

وحید مشکانی فراهانی، وکیل امیرسالار داوودی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: در مورد ۵ اتهام شعبه اول بازپرسی، در صورت محکومیت این اتهامات می‌توانند بیش از ۳۰ سال زندان در پی داشته باشند و دو اتهام شعبه دوم بازپرسی نیز در صورت محکومیت هرکدام حداکثر ۱۰ سال زندان در پی دارند، که به فرض محکومیت اینها با هم تجمیع می‌شوند و در نهایت ۱۵ سال می‌شود.

مشکانی در ادامه گفت: «وی نه در انفرادی و نه در عمومی است و در یک سلول به همراه سه نفر دیگر نگهداری می‌شود. دسترسی به تلفن ندارد و همچنان ملاقات‌هایش با محدودیت است، من یک بار ایشان را دیده‌ام و پرونده را خوانده‌ام و منتظرم شعبه ۱۵ [دادگاه انقلاب] وقت رسیدگی را به من اعلام کند».

داوودی که وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و شهروندان بهایی را در کارنامه خود دارد هم اکنون در بند ۲۴۱ زندان اوین که به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه تعلق دارد بسر می‌برد.

از مجموع مصادیق اتهامات داوودی تشکیل و فعالیت‌ در کانال تلگرامی بدون روتوش است و بر این اساس اتهام «تشکیل گروه برای براندازی نظام» به وی وارد شده است.

در دی ماه سال ۱۳۹۷ طناز کلاهچیان، همسر امیرسالار داوودی که او نیز وکیل دادگستری است دست‌کم در دو نوبت در خصوص فعالیت در کانال بدون روتوش به شعبه دوم بازپرسی اوین احضار و اتهام « اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به وی وارد شد. با این حال پس از مدتی برای این اتهام قرار منع تعقیب صادر شد.

امیرسالار داوودی روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در محل کارش بازداشت شده بود.

گفتنی است، طی سال‌ گذشته بازداشت و پرونده سازی برای وکلای دادگستری بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرده بود. محمد نجفی و نسرین ستوده دو وکیل زندانی دیگری هستند که برای ایشان پرونده‌های متعدد و زندان‌های طولانی مدت صادر شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)