سازمان حقوق بشر ایران، ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸: با وجود گذشت ۹ روز از بازداشت یاسمن آریایی، خانواده وی همچنان در بی خبری و نگرانی بسر میبرند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، یاسمن آریایی فعال مدنی در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ به دلیل فیلمی که از او در روز جهانی زن منتشر شد و در طی آن حجاب خود را از سر برداشته بود در منزل پدری اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

خانواده «یاسمن آریانی» پس از گذشت ۹ روز از بازداشت دخترشان همچنان از محل و شرایط نگهداری او بی خبر هستند که همین امر موجب نگرانی آنها شده است.

یاسمن آریانی تنها یک بار، ساعتی پس از بازداشت با پدرش تماسی کوتاه داشته و اعلام کرده است که به‌دلیل شکایت وزارت ارشاد مبنی بر «گل پخش کردن در واگن زنانه مترو در روز جهانی ۸ مارس»، دستگیر شده و هم اکنون در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی (وزرا) نگهداری می شود.

همچنین صبح روز بعد، یعنی ۲۲ فروردین ماه در حالی که پدر و مادر یاسمن آریانی (آقای علی آریانی و خانم منیره عربشاهی) برای پیگیری وضعیت فرزند خود در مسیر ساختمان پلیس امنیت اخلاقی بودند، خودروی آنها توسط پلیس متوقف شد و خانم منیره عربشاهی نیز توسط ماموران امنیتی به علت شکایت وزارت ارشاد بازداشت و به دادسرای ناحیه ۲۱ ارشاد منتقل شد.

بازپرس پرونده و ماموران امنیتی اعلام کردند که برای مادر و دختر قرار بازداشت ۱ ماهه و انتقال به زندان شهرری (قرچک ورامین) صادر شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «باوجودی که منیره عربشاهی به زندان شهرری (قرچک ورامین) منتقل شده‌اند اما پس از ساعتی طی تماسی که با همسر خود داشتند عنوان کردند یاسمن به این زندان منتقل نشده و نسبت به وضعیت دخترشان به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند».

وی همچنین گفت: «از روز ۲۲ فروردین تا کنون با وجود پیگیری های مداوم از دستگاه قضائی بستگان یاسمن آریایی نتوانسته‌اند از محل و شرایط نگهداری وی با خبر شوند».

لازم به ذکر است، یاسمن آریانی پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ به جهت حضور در اعتراضات به گرانی ها به همراه بیش از ۵۰ تن دیگر در خیابان ولیعصر تهران بازداشت و به زندان (شهر ری) قرچک ورامین منتقل شده بود.

او در مهر ماه سال ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم» به ۱ سال حبس تعزیری محکوم و به زندان اوین منتقل شد.

یاسمن در روز ۲۲ بهمن با وجود اینکه هیچ گاه درخواست عفو ننوشته بود مشمول عفو رهبری شده و پس از گذشت ۶ ماه از زندان آزاد شد. یاسمن آریانی ۲۳ ساله و دانش آموخته رشته تئاتر است.

روز دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ این فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش (اکتورز استدیو) در تماشاخانه ملک بود، از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)