سازمان حقوق بشر ایران، ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که با اتهام «قتل عمد در طی یک نزاع دستجمعی» به اعدام محکوم شده در زندان مرکزی سنندج در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. جمعی از فعالان مدنی و نزدیکان این زندانی برای نجات او در مریوان تجمع کردند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، یک زندانی به نام احمد ایرانی در زندان مرکزی سنندج در خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام قرار دارد. این زندانی به اتهام «قتل در طی یک نزاع دستجمعی» که در سال ۱۳۹۰ بر سر یک قطعه زمین در مریوان به وقوع پیوست به اعدام محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «احمد ایرانی چند وقت پیش که فهمید قرار است حکم اعدامش اجرا شود اقدام به خودزنی و دوختن چشمهای خود کرده بود».

این منبع همچنین گفت: «خانواده این زندانی روز یکشنبه به همراه عده‌ای از فعالان مدنی مریوان در طی تجمعی از شکات پرونده خواستند تا وی را اعدام نکنند».

فیلم این تجمع را از اینجا میتوانید مشاهده کنید

گفته می‌شود اجرای حکم اعدام احمد ایرانی به هفته آینده موکول شده است. پیشتر خبرگزاری مهر در خصوص نزاعی که بر سر یک قطعه زمین در مریوان رخ داده و در طی آن این زندانی مرتکب قتل شده بود گزارشی منتشر کرده بود.

براساس قانون مجازات اسلامی، مجازات قتل، قصاص نفس است و خانواده فرد مقتول می‌توانند برای آن درخواست دهند. اما آنها می‌توانند حتی پس از صدور حکم، بجای قصاص نفس، تقاضای دریافت دیه (خون بهاء) را داشته باشند یا به سادگی می‌توانند بدون هیچ شرطی بخشش را انتخاب کنند.نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com