سازمان حقوق بشر ایران، ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود عبدالله قنبرزهی، ۲۹ ساله و اهل سیستان و بلوچستان احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «عبدالله به اتهام حمل ۹ کیلو مواد در اصفهان بازداشت شده بود».

کمپین فعالین بلوچ ضمن انتشار تصویر این زندانی اعدام شده، تاریخ بازداشت وی را ۶ مهر ماه ۱۳۹۶ ذکر کرده است. عبدالله روز گذشته جهت اجرای حکم به قرنطینه زندان دستگرد منتقل شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

قانون جدید مجازات برای جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مکانیزمی برای کاهش صدور حکم اعدام و تقلیل حکم محکومان به اعدام و حبس ابد پیش‌بینی شده بود، در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی پذیرفته شد. این قانونی در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی به تأیید رسید و آبان ماه همان سال بیش از ۵۰٪ درصد نمایندگان به آن رای دادند. در نهایت این لایحه توانست در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۶ از سد شورای نگهبان رد شود و سپس به تایید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران رسید و از سوی وی ابلاغ و از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ اجرایی شد.

گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران در خصوص اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر از ۲۳۰ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ نفر در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. نیمی از این ۲۴ نفر در ماه دسامبر ۲۰۱۸ در زندان مرکزی کرمان اعدام شدند و این موضوع نگرانی از آغاز دور جدید اعدام زندانیان مربوط به مواد مخدر را افزایش می‌دهد.


نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)