سازمان حقوق بشر ایران، ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸: آتنا دایمی به دستور مسئولان زندان متناوبا با نقض حقوق قانونی خود همچون محروم شدن از تلفن، ملاقات حضوری، استفاده از امکانات آموزشی و کارگاه زندان روبروست.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، آتنا دایمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین، بطور مرتب با نقض حقوق قانونی خود به عنوان یک زندانی روبرو می‌شود. در تازه ترین مورد مسئولان زندان بدون هیچ دستور کتبی، تعیین زمان مشخص و یا حتی دلیل مشخصی وی را از ملاقات حضوری محروم کرده‌اند. این در حالی است که طیق روال زندان، زنان زندانی حق دارند یک هفته درمیان با خانواده خود ملاقات حضوری داشته باشند.

یکی از بستگان آتنا دایمی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «بیشتر از یک ماه است که به آتنا ملاقات حضوری نداده‌اند. این هفته یکشنبه ۱۸ فروردین برای ملاقات رفتیم و آتنا هم خودش را برای ملاقات حضوری آماده کرده بود. موقعی که داشت از در بند خارج می‌شد، معاون بند نسوان که خانمی به نام اسماعیلی است به آتنا می‌گوید که شما ملاقات حضوری ندارید و ملاقاتتان کابینی است. بعد در سیستم نگاه می‌کنند و می‌بینند آتنا ملاقات حضوری دارد. ولی دوباره مسئولان اجازه ملاقات حضوری را نمی‌دهند و می‌گویند به دستور آقای چهارمحالی، رییس زندان آتنا باید ملاقات کابینی برود. وقتی آتنا از مسئولان در خصوص دلیل دستور زندان سئوال می‌کند، می‌گویند حتما دلش نخواسته و آتنا هم می‌گوید من حقم ملاقات حضوری است و از رفتن به ملاقات امتناع می‌کند».

این منبع در ادامه با ذکر این عنوان که هیچ ابلاغیه، دستور کتبی و یا مدت مشخصی برای محرومیت آتنا دایمی از ملاقات حضوری وجود ندارد گفت: «مادر آتنا به دفتر دادیار میرود و می‌گوید من دستوری نداده‌ام و آقای چهارمحالی دستور داده و ایشان دایره اختیاراتش از من بیشتر است. آنها دارند با پرونده سازی، ممنوعیت از تلفن، ممنوعیت از ملاقات، ممنوعیت از کارگاه و دیگر امکانات زندان که تمام زندانیان حق استفاده از آنها را دارند، روان آتنا را بهم میریزند. این اعمال با هدف آزار و اذیت و فشار روانی بر آتنا صورت می‌گیرند. ما آخر این ماه برای معاینه توده‌ای که در پستان آتنا قرار دارد اعزام به مراکز درمانی داشتیم که به نظر نمی‌رسد با این اعزام موافقت شود».

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر، فعال حقوق کودکان و فعال برای لغو مجازات اعدام است که اولین بار روز ۲۹ مهرماه سال ۹۳ بازداشت شد. وی در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شده و در نهایت به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

یکی از مصادیقی که در دادگاه علیه آتنا دائمی استفاده شده بود، پستهای فیسبوکی و فعالیت‌های وی در مخالفت با مجازات اعدام بوده است. آتنا با موافقت قاضی تجدیدنظر در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین آزاد شد و پس از آزادی، دادگاه تجدیدنظر محکومیت او را به ۷ سال کاهش داد که با استفاده از تجمیع جرائم، ماده ۱۳۴ وی باید ۵ سال را در زندان سپری کند. این فعال حقوق بشر در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم بازداشت شد و تا امروز در زندان به سر می‌برد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)