تیم فوتبال استقلال ایران در سومین مسابقه خود در لیگ قهرمانان آسیا سه شنبه شب (۱۴ فروردین ۱۳۹۲) برابر میزبان خود الهلال عربستان به برتری ۲ – ۱ رسید .

در این بازی که از گروه D  مسابقات در ورزشگاه ملک فیصل ریاض برگزار شد استقلال گل نخست را در دقیقه ۶۷ از سالم الدوساری دریافت کرد اما در ادامه پژمان منتظری در دقیقه ۷۸ و آرش برهانی در دقیقه ۸۵ پیروزی نماینده ایران را در این مسابقه رقم زدند.

پیش از این بازی پیش بینی شده بود استقلالی ها بخاطر بازی سنگین و ۱۲۰ دقیقه با سپاهان (در مرحله نیمه نهایی جام حذفی ایران) خسته باشند و شکست خانگی سپاهان برابر الاهلی عربستان (درست یک روز قبل از بازی استقلال – الهلال) نگرانی ها را بیشتر کرد، اما استقلالی ها با وجود سفر ۲ هزار کیلومتری از تهران به ریاض و حاشیه های معطلی در فرودگاه به خوبی ریکاوری کرده بودند و در بازی سرحال نشان دادند.

ترکیب و آرایش استقلال:

استقلال مهدی رحمتی را درون دروازه داشت، امیرحسین صادقی و حنیف عمران زاده مدافعان مرکزی این تیم بودند و پژمان منتظری در راست و هاشم بیک زاده در چپ قرار گرفتند تا خط دفاعی استقلال با حضور ۴ بازیکن بلند قامت و توانمند، برنده جنگهای هوایی و فیزیکی باشد.

در خط میانی نیز جواد نکونام و جی لوید ساموئل، خسرو حیدری و مجتبی جباری به میدان رفتند که همگی فارغ از خصوصیات ذاتی خود، در نیمه نخست وظیفه ایجاد لایه دفاعی دوم و خنثی سازی طرح های تاکتیکی خط میانی الهلال را برعهده داشتند و این برنامه تدافعی با دوندگی های فرزاد حاتمی و ایمان موسوی دو مهاجم استقلال تکمیل میشد.

شرح بازی:

در چنین شرایطی تیم الهلال که در حضور هوادارانش در پی پیروزی در این مسابقه بود، ابتکار عمل را بدست گرفت.

بیست دقیقه  طول کشید تا الهلال متوجه شود استقلال برنامه های تاکتیکی این تیم را میشناسد و با ارسال از جناحین کاری از پیش نخواهد برد. کارهای ترکیبی هافبک ها و مهاجمان این تیم هم پشت ۱۸ قدم با قطع توپها توسط بازیکنان استقلال بی ثمر می ماند و تنها نصیب بازیکنان سعودی کرنرهای متوالی و متعددی بود که یکی پس از دیگری از دست رفت. از این به بعد آنها سعی کردند با شوت های از راه دور و حرکت پا به توپ به درون محوطه جریمه دفاع بهم فشرده استقلال را باز کنند اما هر بار واکنش های مهدی رحمتی و هوشیاری مدافعان این فرصت ها را از بازیکنان الهلال میگرفت.

در عین حال پیشروی های گاه و بیگاه خسرو حیدری از جناح راست و حفظ توپ توسط او فرصت استراحت را به مدافعان میداد تا استقلال منظم تر به آرایش دفاعی خود ادامه دهد. هرچند ایرانیها در اواخر این نیمه ۳ بار هم روی ضد حملات میتوانستند در دروازه الهلال را باز کنند که در دو نوبت کم تجربگی ایمان موسوی و یک بار هم بی دقتی حاتمی این فرصت ها را از آنها گرفت.

امیر قلعه نویی در ابتدای نیمه دوم  سیاوش اکبرپور را به جای موسوی به میدان فرستاد. بیرون آمدن استقلال از لاک دفاعی نشان داد که سرمربی آن ها همان طور که در کنفرانس خبری پیش از مسابقه گفته بود، ابتدا سعی می کند دروازه خود را بسته نگه دارد و سپس برای گل زدن اقدام میکند. به میدان آمدن علی حمودی که بازی رو به جلو را در دستور کار داشت نیز در همین راستا شکل گرفت.

با این همه این الهلال بود که گل نخست بازی را زد؛ یک توپ ربایی از ساموئل در میانه میدان کافی بود تا الهلالی ها با ۴ پاس تکضرب و یک بغل پای دقیق به گوشه دروازه، یک به صفر پیش بیفتند.

بعد از گل, خط هافبک استقلال بازی را به دست گرفت تا نتیجه را برگرداند، یک خطا در جناح راست زمین الهلال نزدیک خط کناره زمین کافی بود تا مجتبی جباری با ارسالی دقیق به محوطه شش قدم، گل تساوی را پایه گذاری کند، ارسال قوسی و رو به جلوی جباری در مسیر حرکت بازیکنان سرزن، با یک ضربه سر منتظری همراه شد و دروازه الهلال را گشود.

الهلالی ها پیش و پس از این گل چندین بار سعی کردند دروازه استقلال را برای دومین بار باز کنند اما دستان مهدی رحمتی و واکنش های او به دفعات بازیکنان این تیم را ناکام گذاشت.

و بالاخره در دقیقه ۸۵ پاس «تو در» جباری با فرار آرش برهانی (بازیکنی که پس از گل الهلال جانشین حاتمی شده بود) از کمند مدافعان مرکزی و ضربه دقیق او گل دوم استقلال را رقم زد و پیروزی نماینده ایران را در این بازی مسجل نمود.

با این برد استقلالی‌ها علاوه بر کسب نتیجه‌ای ارزشمند در ریاض صدرنشینی گروه چهارم لیگ قهرمانان را هم از العین گرفتند. تیم العین امارات دیروز موفق شد ۲ – یک الریان قطر را شکت دهد.

به این ترتیب جدول گروه D این مسابقات تیم استقلال ۷ امتیازی شد و العین ۶ امتیازی است. الهلال نیز با ۳ امتیاز در جایگاه چهارم حضور دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)