هفته گذشته موج جدیدی از بازداشت همجنسگرایان و ترنسجندرها در کشور آذربایجان آغاز شد. بنا به گزارش فعالین آذربایجانی از دوشنبه اول آوریل، تعدادی همجنسگرا و ترنسجندر دستگیر شده و در ایستگاه‌های پلیس در باکو در بازداشت به سر می‌برند.

به نظر می‌رسد پلیس در ابتدا با آنها برای برقراری رابطه و خدمات جنسی قرار گذاشته و سپس با حضور در محل، آنان را دستگیر کرده است.

براساس آخرین گزارش‌ها، حداقل ۱۴ نفر در باکو بازداشت شده‌اند. علت دستگیری این افراد هنوز مشخص نشده است. در ادامه، فعالین ال جی بی تی گزارش کرده‌اند که این افراد از بازداشتگاه به یک درمانگاه عمومی برده شده‌اند. این اقدام گمانه‌زنی‌ها درباره انجام آزمایش‌های اجباری را بیشتر کرده است. احتمالا این افراد با جریمه نقدی و یا تا ۳۰ روز زندان مجازات خواهند شد.

بازداشت‌ همجنسخواهان، پیشتر نیز در سپتامبر ۲۰۱۷ در باکو اتفاق افتاده بود.

دولت ایالات متحده روز گذشته “نگرانی عمیق” خود را از بازداشت اقلیت‌های جنسی در آذربایجان ابراز کرده و آن را مغایر با تعهدات این کشور در زمینه حقوق بشر دانسته است.

بنا به گزارش رویترز، چهار ترنسجندر کارگر جنسی نیز در میان بازداشت شدگان بوده‌اند. ایلگای اروپا نیز در یادداشتی در حساب توئیترش، خواستار توقف آزمایش‌های اجباری اچ آی وی  و یا سایر بیماری‌های مقاربتی شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com