بهترین دروغگوهای ۹۲
شما هم حتماً امروز چند خبر عجیب و باورنکردنی شنیده اید، اول آوریل و یک روز بعد از آن سیزدهم فروردین بازار این گونه اخبار داغ داغ است.

می گویند سنت دروغ اول آوریل پانصد ساالی قدمت دارد. مثل این‌که آن زمانشارل نهم پادشاه وقت فرانسه آغاز تقویم رسمی و سال نو را از اول آوریل به اول ژانویه جابه جا کرده بود و مخالفان او در اعتراض به این کار همان روز اول آوریل را جشن می گرفتند و این اقدام آنها موجب شوخی و متلک پرانی مردم می شد، بعدها هم با شاخ و برگ گرفتن این شوخی ‌ها سنت اول آوریل پدید آمده است. در ایران هم رسانه ها از ۶۰ سال قبل سعی کردند سنتی مشابه را پایه ریزی کنند و آن را دروغ سیزدهم فروردین نام گذاشتند.

شاید یکی از پر سرو  صدا ترین دروغ‌های سیزده به در که در سالهای اخیر شنیده اید همان خبر معروف کج شدن و خطر سقوط برج میلاد بود که روزنامه «شرق» در ویژه نامه نوروزی و شماره «سیزدهم فروردین» خود منتشر کرد. خیلی ها این خبر را جدی گرفتند و نگران شدند اما با این وجود هنوز هم بهترین دروغ های اول آوریل از آن سوی مرزها منتشر می شوند! مثلاً در سال ۱۹۵۰ تلویزیون هلند فیلمی از فرو ریختن برج «پیزا» منتشر کرد یا خبر ترور بیل گیتس در سال ۲۰۰۳ بسیاری را شگفت زده کرد، حتی در سال ۱۹۸۴ خبری منتشر شد که بر اساس آن ایالت «آلاباما»ی آمریکا می خواست عدد مشهور «پی» را تغییر دهد!

این روزها با توسعه اینترنت و افزایش سهم رسانه های آنلاین در زندگی مردم خبرهای دروغ اول آوریل بیشتر جنبه تکنولوژیک دارند و مربوط به فعالیت‌های سرویس های مهم اینترنتی می شوند.

با این وضع و اخبار منتشر شده می توانیم «گوگل» را بهترین دروغگوی سال ۲۰۱۳ بدانیم. این شرکت روز گذشته چند بار طرفدارانش را شگفت زده کرد! بار اول با انتشار یک ویدئوی ۳ دقیقه ای از همه طرفدارانش تشکر کردو  اعلام کرد که می خواهد سرویس محبوب «یوتیوب» را از دسترس خارج کند و با تحلیل ویدئوهای کاربران بهترین ویدئو را انتخاب کند و پس از راه اندازی دوباره سرویس در سال ۲۰۱۳ دجایزه ای هم به برنده تحویل دهد!

خبر دوم گوگل بامزه تر بود! گوگل سرویس «بینی گوگل» یا Google Nose را راه اندازی می کند. یعنی شما از این به بعد می توانید چیزهای مورد نظرتان را جستجو کنید و بعد هم گوگل به شما امکان استشمام بوی جستجو شده را خواهد داد! شما حتی خواهید توانست روی گجت اندروییدی خود بوی مورد نظرتان را جستجو و استشمام کنید!

دروغ عجیب دیگر گوگل Gmail Blue بود. تصور کنید که مجبور باشید همه چیز را آبی ببینید! اگر حق انتخاب تغییر پس زمینه صفحه جیمیل خود را نداشته باشید احتمالاً حسابی از دست گوگل عصبانی خواهید شد، نگران نباشید هیچ کس چنین ایده خنده داری را اجرا نمی کند!

اما از گوگل که بگذریم، ویمئو هم کم شیرینکاری نکرده است! آنها ادعا کرده اند که سرویس جدیدی به اسم Vimeow راه اندازی می کنند که مخصوص آپلود ویدئوهای گربه ای کاربران است!

دیگر سرویس خبرساز روز اول آوریل موتور جستجوی «ولفرام آلفا» بود. این موتور جستجو اعلام کرد که کاربران از این به بعد می توانند پس از انجام جستجوی مورد نظر خود جواب خود را به صورت متنی دستنویس دریافت کنند. البته ین متن در واقع دست‌نویس نیست، بلکه یک فونت بامزه برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

از شرکت‌های مشهور عرصه فناوری که بگذریم در جاهای دیگر هم دروغ‌های بامزه پیدا می شود. مثلاٍ شرکت هواپیمایی «پیرجین» در تبلیغ جدیدش اعلا کرد که مسافران از این به بعد می توانند با هواپیماهایی که کف شیشه ای دارند پرواز کنند! البته اولین پروازهای این هواپیماهای دروغین در اسکاتلند انجام خواهد شد!

آدامس با طعم پیتزا؟! شرکت «تیک تاک» تولید کننده خوشبو کننده های دهان و آدامس ادعا کرده که طعم پیتزا را به محصولاتش اضافه می کند. البته بعید است که مشتریان دوست داشته باشند همیشه بوی پیتزا بدهند!

احتمالاً مصرف دهان شویه با رایحه گوشت و «بیکن» تجربه ای ناخوشایند تر از جویدن آدامس پیتزایی خواهد بود. اما شرکت «اسکوپ» در ویدئوی تبلیغاتی اش گفته که می خواهد این محصول را در اختیار شکموها بگذارد!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)