سازمان حقوق بشر ایران، ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخته شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز شنبه ۲۵ اسفند ماه، یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد. این زندانی که هویتش عنایت الله توتازهی، ۲۵ ساله احراز شده، روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، از بند ۳ زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

خبرگزاری هرانا در خصوص اعدام این زندانی نوشت، وی در سال ۱۳۹۰ به اتهام قتل عمد بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

همچنین یک زندانی دیگر به نام محسن بامری، که روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه از بند ۳ زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، با اخذ مهلت از شکات پرونده به بند بازگردانده شده است.

اعدام عنایت الله توتازهی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)