خانواده من ترک‌اند و ما رسم داریم که در روز سیزده به در در کوه و دشت به دنبال سبزی‌های کوهی می‌گردیم و آن‌ها را با سرکه و نمک می‌خوریم. از جمله سبزی‌های کوهی پرطرفدار در بین همه فامیل شبدر است. شاید برای تهرانی‌ها عجیب باشد که کسی شبدر بخورد. می‌خواستم این سیزده از همه هموطنان دعوت کنم که در کوه و دشت به دنبال شبدر بگردند و سالاد شبدر میل کنند که بسیار خاصیت دارد.

خاصیت‌های شبدر را در این وبلاگ پیدا کردم و از تعجب شاخ در آوردم. چقدر این سبزی خاصیت داشته و ما این همه سال می‌خوردیم و خبر نداشتیم:

گیاه شبدر با سرکه و یا آبغوره بسیار خوشمزه است و  تا پایان فروردین وجود دارد.این گیاه خوشمزه را در روز سیزده بدر هموطنان عزیز در سحرا چیده میل می‌کنند.

از عصاره شبدر می‌توان سرمه تهیه کرد. برای چشم بسیار نافع است. بذر این گیاه را برای از بین بردن کک و مک صورت استفاده وتجویز می‌کنند. شبدر ضد تشنج است و شکوفه‌های آن جهت تنگ نفس بکار می‌آید و اگر از سکته قلبی می‌ترسید از شبدر استفاده نمایید.

این گیاه خواص دارویی ندارد ولی موارد استفاده متعددی دارد. یک نوع علوفه عالی برای دام‌ها محسوب می‌شود. شبدر اصولاً در حالت‌تر بودن، حالت مسهلی دارد و مقدار کم آن مُلیّن و مقدار زیاد آن مسهل است ولی در حالت خشک بودن عکس این عمل، یعنی قابلیت قابض بودن را دارد. گیاه خوبی برای سرفه و ناراحتیهای تنفسی از جمله عفونت سینه از نوع برونشیت می‌باشد.

گلهای شبدر قرمز به صورت جوشانده تصفیه کننده خوبی برای خون است و در مواردی حتی در مورد سرطان معده از این گیاه استفاده می‌شود

برای رفع خشونت سینه و قطع سرفه کمی آب شبدر تازه را با عسل مخلوط نموده میل کنید و یا ۳ گرم شبدر خشک شده را در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده پس از سردشدن با عسل شیرین نموده بنوشید.

کسانی که یبوست دارند از شبدر تازه استفاده کنند.

برای التیام زخم شبدر را له کرده روی زخم بگذارید.

برای شخص عقرب گزیده از ضماد کوبیده شبدر در محل نیش استفاده کنید.

برای جلوگیری از ریزش مژه شبدر خشک شده را با گلاب مخلوط نموده به صورت استریل بمالید.

ماساژ ابرو با این محلول باعث تقویت آن می‌گردد.

برای تسکین درد مفاصل عصاره شبدر را در روغن زیتون به طورغیر مستقیم (بن‌ماری) حرارت داده تا عصاره تبخیر شود و روغن بماند سپس از روغن استفاده کنید.

کسانی که میگرن دارند از دمکرده شبدر استفاده کنند.

جهت تصفیه خون از گل‌های شبدر قرمز می‌توان به صورت دمکرده استفاده کرد.

برای جلوگیری از بیماری هیستری و جنون کمی عصاره شبدر را در بینی بچکانید.

برای آسم از دمکرده شکوفه شبدر می‌توان استفاده کرد.

دمکرده یا جوشانده شبدر از انفارکتوس جلوگیری می‌کند.

به علت داشتن کومارین برای بیماری‌های سفتی خون، آمبولی‌ها، تصلب شرائین و نارسائی عروق کرونر مؤثر می‌باشد.

جهت دردهای قاعدگی از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.

در گذشته جهت بیماری سوزاک از دمکرده این گیاه استفاده می‌کردند.

جهت رفع بی‌خوابی که منشأ عصبی دارد از دمکرده این گیاه شب‌ها می‌توانید استفاده کنید.

جوشانده این گیاه برای تشنج مفید می‌باشد.

جهت کک‌ مک تخم این گیاه را جوشانده سپس به صورت ضماد بگذارید.

در نهایت اگر مثل ما در مناطقی که دامدار زندگی می کنید، خیلی خوب شبدر را بشورید که اثر احتمالی فضولات دام بر آن شسته شود.

سیزده شما  بدون هیچ خطر …

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)