سازمان حقوق بشر ایران، ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷: فرمانده انتظامی خراسان جنوبی خبر از اعدام سه زندانی با اتهام «قتل دو مامور و قاچاق مواد مخدر» داد. پیشتر اعدام دو زندانی در روز دوشنبه در زندان مرکزی بیرجند توسط سازمان حقوق بشر ایران تایید شده بود، ولی تاکنون شواهدی به دست نیامده که نشان دهد این اعدام‌ها با یکدیگر مربوط بوده باشند.

بنا به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری پلیس، سه زندانی در یکی از شهرهای خراسان جنوبی اعدام شدند. در این گزارش به محل و تاریخ دقیق اجرای این سه حکم اعدام اشاره‌ای نشده است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی در این رابطه گفت: «این افراد طی درگیری مسلحانه با مأموران نیروی انتظامی در خراسان جنوبی دستگیر شده بودند که از آن‌ها مقادیر زیادی سلاح و مهمات و مواد مخدر کشف شده بود».

در این گزارش اتهام دقیقی که به خاطر آن حکم اعدام این سه زندانی به اجرا درآمد اشاره‌ای نشده است، ولی به نظر میرسد که این حکم برای اتهام قتل عمد به اجرا درآمده است.

گفتنی است، روز گذشته اعدام دو زندانی که در روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد از سوی سازمان حقوق بشر ایران به تایید رسید. این دو زندانی که نسبت پدر و پسری با هم داشتند با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. این درحالی است که منابع سازمان حقوق بشر ایران تایید کرده بودند که این دو زندانی از سال ۱۳۹۱ در این زندان بسر برده بودند ولی قتل پلیسی که در گزارش پایگاه خبری پلیس به آن اشاره شده، سال گذشته اتفاق افتاده است. از این رو تا لحظه تنظیم این خبر هیچ شواهدی که نشان دهد این سه اعدام رسمی همان دو اعدام غیر رسمی روز دوشنبه بوده‌اند به دست نیامده است.

عدم شفافیت سیستم قضایی ایران در اجرا و صدور احکام اعدام که با قوانین داخلی ایران نیز در تضاد میباشد، کار خبر رسانی دقیق در خصوص اعدام‌های صورت گرفته را دشوار می‌سازد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)