سازمان حقوق بشر ایران، ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۷: دو زندانی که نسبت پدر و فرزند باهم داشتند، با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی بیرجند به دار آویخته شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد. هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند شیرمحمد نارویی ۵۰ ساله و یونس نارویی ۲۰ ساله احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این دو زندانی که نسبت پدر و فرزندی باهم داشتند از سال ۹۱ به اتهام حمل مواد مخدر به بند ۱۰۵ زندان بیرجند منتقل شده بودند ولی تاریخ بازداشت ایشان را کسی نمیداند».

گفتنی است، مشخص نیست چرا در بازبینی پرونده‌های محکومان به اعدام و حبس ابد مواد مخدر، حکم این پدر و پسر به حبس تبدیل نشده است.

کمپین فعالین بلوچ با انتشار عکسی از شیرمحمد نارویی از بلوچ بودن این دو اعدامی خبر داده بود.

اعدام شیرمحمد نارویی و یونس نارویی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

قانون جدید مجازات برای جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مکانیزمی برای کاهش صدور حکم اعدام و تقلیل حکم محکومان به اعدام و حبس ابد پیش‌بینی شده بود، در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی پذیرفته شد. این قانونی در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی به تأیید رسید و آبان ماه همان سال بیش از ۵۰٪ درصد نمایندگان به آن رای دادند. در نهایت این لایحه توانست در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۶ از سد شورای نگهبان رد شود و سپس به تایید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران رسید و از سوی وی ابلاغ و از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ اجرایی شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)