نسرین ستوده وکیل حقوق‌بشری در تماس تلفنی با همسرش گفت که او به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. این اظهارات پس از آن مطرح شد که قاضی مقیسه امروز به خبرنگاران در تهران گفت که نسرین ستوده به هفت سال زندان محکوم شده است. رضا خندان به کمپین حقوق بشر در ایران گفت چنین اظهار نظری خلاف واقع است و نمی‌داند مبنای چنین اظهار نظری چیست. 

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «ستوده در دادگاهی محکوم شده است که هیچ کدام از استانداردهای بین‌المللی دادرسی عادلانه را دارا نبوده است.» او افزود: «قوه قضاییه ایران ستوده را برای تلاش‌هایی که برای اجرای قانون و وکالت منصفانه در پرونده‌های مرتبط با فعالان مدنی و سیاسی داشت، به چنین حکمی محکوم کرده است. آنها اول به سراغ روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی و ناراضیان سیاسی رفتند و حالا چنین احکام سنگینی را به وکلا می‌دهند.

رضا خندان همسر نسرین ستوده با انتشار متنی در صفحه فیس‌بوک خود در تاریخ ۲۰ اسفند نوشت که همسرش به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق (۵ سال برای یک پرونده و ۳۳ سال برای پرونده دوم که بابت نه اتهام است) محکوم شده است. در در ماه ۱۳۹۷،‌رضا خندان خود به شش سال زندان محکوم شده بود.

در جریان تماس تلفنی با نسرین ستوده از زندن با همسرش رضا خندان، او تاکید کرده است که حکم او تاکنون ۳۸ سال زندان است و اظهارات افراد دیگر در مورد حکم درست نیست صرف نظر از اینکه حکم کاهش پیدا کند یا نه.

خندان گفت: «دقیقا نمی‌دانم برای هر کدام از این هفت اتهام چند سال حبس صادر شده چون تلفن نسرین چند دقیقه‌ای بود و صحبت ما به این جزییات کشیده نشد فقط می‌دانم برای اتهام تشویق به فساد و فحشا که سنگین‌ترین اتهام او بوده ۱۲ سال حبس صادر شده است.»

اولین حکم ۵ سال او بر اساس پرونده مربوط به سال ۱۳۹۴ او است که این حکم بدون حضور او در دادگاه توسط قاضی تندرو محمد مقیسه صادر شد.

خندان به کمیپن گفت که دومین حکم او بر مبنای اتهام‌های «تجمع و اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در مرکز مدافعان حقوق بشر»، لگام(کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام)»، «حضور در قوه قضاییه بدون حجاب»، «اخلال در نظم عمومی»، «انتشار دروغ با هدف تشویش افکار عمومی» است.

ستوده از در جلسه دادگاه به تاریخ ۹ دی ۱۳۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی محمد مقیسه که به صدور احکام سنگین در جرایم سیاسی معروف است، حضور نداشت.

در ۲۰ اسفند، مقیسه به خبرگزاری ایسنا گفت که او به ۷ سال زندان محکوم شده است. او توضیح بیشتری نداد.

خندان گفت: «فقط می‌توانم بگویم شرم‌آور است که دستگاه قضایی ایران برای یک فعال حقوق بشر چنین حکم سنگینی را صادر کند. این حکم نشان می‌دهد در کشور ما فعالیت حرفه‌ای چقدر هزینه‌اش بالاست و می‌تواند یک وکیل دادگستری بابتش ۴۴ سال حکم بگیرد. ۴۴ سال حکم را از این بابت می‌گویم که نسرین در سال ۸۹ نیز بابت اتهامات مشابه به شش سال زندان محکوم شد. یعنی یک وکیل حقوق بشر تا اینجای کار ۴۴ سال از دستگاه قضایی ایران حکم گرفته است.»

ستوده ۵۵ ساله، از ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ و بعد از آنکه مامورها بدون اعلام قبلی به خانه او ریختند بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال حقوق بشر توسط نهاد‌های متعدد بین‌المللی مورد تقدیر قرار گرفته است. او پیش از این سه سال را در زندان گذرانده بود و پس از سال‌ها فعالیت و ایجاد کارزار‌های جهانی آزاد شد.

ستوده بعد از پذیرفتن پرونده زنانی را که به قانون حجاب اجباری اعتراض داشتند و بازداشت شدند،، دوباره زندانی شد. او همچنین در عرصه عمومی به نقد سیاست قوه قضاییه مبنی بر اجبار متهم‌های جرایم امنیتی برای انتخاب وکیل از بین فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه، می‌پرداخت.

هادی قائمی افزود: «قوه قضاییه ایران با چنین حکم سنگینی برای چنین وکیل شجاع حقوق بشری، عدالت را به استهزاء کشیده است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com