عدالت خواهی، عدالت طلبی و هر آن چه کرامت و عزت انسان را پاس بدارد، با توجه به عملکرد قوه قضاییه و حاکمیت جمهوری اسلامی گویا در ایران این روزها آرزویی نامحتمل است.
پس از چهل سال سرکوب، کشتار، اعدام های دسته جمعی، قلع و قمع دگراندیشان، زنان جامعه را جزو نجس دوم به حساب آوردن، در بند کشیدن آزادیخواهان و با بستن خنجر از رو به رو برای بستن همیشگی دروازه عدالت اجتماعی، به گواه همین تاریخ چهل ساله و انتشار هزاران پرونده باز و بسته، چندین سال است که افرادی در راس قوه قضائیه که خود می بایست عدالت خواه و عدالت جو می بودند، امروز با صدور حکمی غیر منتظره برای نسرین ستوده جامعه ایران را در بهت فرو بردند و بار دیگر نشان دادند عدالت برای آنان مفهومی بیگانه است.
رضا خندان، همسر نسرین ستوده به تاریخ ۲۰ اسفند در صفحه فیس بوکش نوشت:
«حکم نسرین ستوده در آخرین پرونده اش، در زندان به او ابلاغ شد. ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق حاصل دو پرونده باز اوست. پنج سال زندان بابت پرونده اول و ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق، بابت پرونده دوم».
این حکم بیش از پیش دلالت بر عزم جزم و روییه تغییرناپذیر قوه قضائیه جمهوری اسلامی برای سرکوب هرچه بیشتر دگراندیشان و فعالان حقوق بشر و مدنی دارد.
نسرین ستوده سال هاست عضو کمپین لگام به معنی «لغو گام به گام مجازات اعدام است». اتهامی که از مدت ها پیش برپایه فعالیت برای لغو اعدام از سوی دستگاه قضایی متوجه او بوده و دادگاه مجدداً به آن رسیدگی کرده بود که انتساب دوباره آن به طور آشکار نقض قانون به حساب می آید. پرونده بعدی مربوط به وکالت خانم ستوده در مورد پرونده دختران خیابان انقلاب است. به گزارش وکیل خانم ستوده آقای پیام درفشان، این دو پرونده در دادسرای امنیت پی گیری و در نهایت به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق برای موکلش به دنبال داشته است.
ابلاغ حکم ۳۸ سال زندان که در دادگاه غیابی برای نسرین ستوده صادره شده است، با مراسم معارفه و انتصاب ابراهیم رئیسی از حلقه مرگ اعدام های دهه ۶۰ به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه، مقارن شد. گویی رئیسی تازه نفس آمده تا کارهای ناتمام رؤسای پیشین را به اتمام برساند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاضی مقیسه ۲۰ اسفند در حاشیه مراسم تودیع و معارفه ابراهیم رئیسی، رییس جدید قوه قضاییه در جمع خبرنگاران گفت: «نسرین ستوده از باب اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و از باب اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس محکوم شد.»
عفو بین‌الملل در اطلاعیه و فراخوانی برای دادخواهی از قوه قضاییه به منظور آزادی فوری نسرین ستوده خبر داده بود که پس از دو محاکمه بسیار ناعادلانه، او با احتمال صدور حکم ۳۴ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق روبه‌روست.
با توجه به این که نسرین ستوده ازپذیرش حکم صادره سر باز زده و حکم به دادگاه تجدید نظر ارسال شده، از مقامات قضایی، دولت، مسوولان مربوطه خواستاریم سریعا در مورد لغو حکم مورد نظر اقدام کرده و نسرین ستوده را آزاد نمایند.
مردم در برابر این بی عدالتی و سرکوب فراگیر، با اعمال احکام سنگین سکوت نخواهند کرد.

از طریق لینک زیر به جمع حامیان و امضاکنندگان این دادخواست بپیوندید:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeasxhoXMLDuN38fWmS1ReRbpu_dE4G6S8EDVTJHowWNtw8tw/viewform?usp=pp_url

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)