سازمان حقوق بشر ایران، ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۷: حکم یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی پیش از بازداشت در رشته کیک بوکسینگ به اردوی تیم ملی دعوت شده بود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۱۹ اسفند ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود ابراهیم گرگیج احراز شده است.

حبیب الله سربازی، فعال حقوق بشر بلوچ در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «روز گذشته یکشنبه مطلع شدیم که ابراهیم گرگیج ورزشکار بوکسور که به اتهام قتل حکم اعدام دریافت کرده بود اعدام شده است. او را روز چهارشنبه  ۱۵ اسفند برای اجرای حکم به قرنطینه منتقل کرده بودند و بستگانش گفتند که او در یک درگیری برای حمایت از یک شهروند مرتکب قتل غیر عمد شده بود».

سوابقی که از ابراهیم گرگیج در اینترنت وجود دارد نشان می‌دهد وی سال ۱۳۹۰ به اردوی تیم ملی کیک بوکسینگ کشور دعوت شده بود. این ورزشکار سال ۱۳۹۱ به اتهام قتل عمد بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، یک زندانی دیگر به نام محسن بامری نیز روز ۱۵ اسفند جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود که تا لحظه گزارش خبر حکم وی به دلایل نامعلومی به اجرا در نیامده است.

گفتنی است، اعدام ابراهیم گرگیج تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)