سازمان حقوق بشر ایران، ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی قزوین (چوبین‌در) اعدام شد. سکوت رسانه‌های داخل کشور با وجود گذشت بیش از ۲۰ روز از اجرای حکم.

بنا به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، صبح روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی قزوین به اجرا درآمده است. این زندانی که هویت وی علی شکوری‌راد، اهل روستای طرزیلوی ارومیه اعلان شده است، به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی گفت: «این شهروند کرد که در زمان بازداشت ۲۱ ساله بوده است طی یک نزاع، شخصی را زخمی می‌کند و در مسیر انتقال وی به بیمارستان تصادف می کنند. علی شکوری‌راد بعد از تصادف از ترس آن که این شخص فوت کرده باشد، محل را ترک می کند. در حالی که فرد مجروح فوت می کند، علی شکوری‌راد کمی بعد به جرم قتل دستگیر می شود.»

این زندانی پس از بازداشت به اتهام قتل عمد مورد محاکمه قرار گرفت و به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد و حکم وی پس از پنج سال زندان به اجرا درآمد.

اعدام این زندانی با وجود گذشت بیش از ۲۰ روز، از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)