آتنا دائمی؛ بیماری، عدم رسیدگی پزشکی و محرومیت از مرخصی

سازمان حقوق بشر ایران، ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۷: آتنا دائمی، فعال حقوق بشر زندانی با وجود بیماری‌های متعدد از درمان و دسترسی به امکانات پزشکی محروم است. اجازه درمان زندانیان به سلیقه مسوولان گره خورده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و از فعالان لغو اعدام که هم اکنون در بند زنان زندان اوین نگهداری می‌شود، با وجود بیماری‌های متعدد و تشخیص پزشکان زندان مبنی بر ضروری بودن انجام آزمایش‌هایی همچون ام آر آی و ماموگرافی، از دسترسی به مراکز درمانی محروم شده است.

یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «حدود یک سال و خورده‌ای پیش آتنا یک بار بینایی‌اش را برای یک روز از دست داده بود و به نزد پزشک متخصص رفت و پزشک دستور ام آر آی داد. پس از آن در پی انتقال به زندان قرچک ورامین و فشارهای عصبی که بر سر انتقال به وی وارد شده بود، باعث شد که یک طرف صورت آتنا لمس شود. تا حدی که وقتی صحبت می‌کرد این لمسی کاملا پیدا بود. همان دکتر متخصص که در زندان قرچک و اوین کار می‌کند به آتنا گفت من قبلا هم برایت ام آر آی نوشته‌ام آیا انجام دادی؟ ولی ام آر آی انجام نشده بود. تا امروز هم با وجود دوبار دستور پزشک متخصص مبنی بر انجام ام آر آی و گذشت یک سال، مسوولان زندان هیچ اقدامی برای آن انجام نداده‌اند».

این منبع همچنین گفت: «آتنا وقتی از [زندان] قرچک به اوین بازگشت، در سینه‌اش توده‌ای تشخیص دادند که بنا به دستور دکتر زندان هر شش ماه باید از وی ماموگرافی صورت بگیرد و نوبت دوم آن یک ماه دیگر است ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم آقای رستمی که دادیار ناظر بر زندان و مسئول این کار است را ببینیم تا اجازه اعزام آتنا را صادر کنند» وی همچنین افزود: «این گونه برخوردها با زندانیان بیمار در بند زنان زندان اوین کاملا سلیقه‌ای صورت می‌گیرد و مسوولان میانی زندان -که هیچ تخصص پزشکی ندارند- تصمیم می‌گیرند کدام زندانی باید مورد درمان قرار بگیرد و کدام زندانی نیاز به درمان پزشکی ندارد».

جدا از این بیماری‌ها،‌ مسوولان زندان با مرخصی آتنا دایمی برای ازدواج خواهر و بیماری حاد مادرش نیز موافقت نکرده‌اند و آتنا جزء معدود زندانیان بند زنان اوین است که تاکنون از مرخصی استفاده نکرده است.  این درحالی است که مسوولان زندان بجای رسیدگی به وضعیت پزشکی این زندانی سیاسی، پرونده جدیدی برای او بازکرده‌اند و امکان صدور حکم مجدد برای وی وجود دارد.

آتنا دائمی اولین بار روز ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳ بازداشت شده و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو-الف تحت بازجویی به سر برده بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شده و در نهایت به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. یکی از مصادیقی که در دادگاه علیه آتنا دائمی استفاده شده بود، پستهای فیسبوکی و فعالیت‌های وی در مخالفت با مجازات اعدام بوده است. آتنا با موافقت قاضی تجدیدنظر در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۴  با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین آزاد شد و پس از آزادی، دادگاه تجدیدنظر محکومیت وی را به ۷ سال کاهش داد که با استفاده از تجمیع جرائم، ماده ۱۳۴ وی باید ۵ سال را در زندان سپری کند.

آتنا دائمی در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم بازداشت شد و تا امروز در زندان به سر می‌برد. او یک بار از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ تا ده خرداد ماه همین سال به مدّت ۵۴ روز در اعتصاب غذا به سر برد. خانم دائمی به نشانه اعتراض به محکومیت اعضای خانواده‌اش اعتصاب غذا کرده بود که در نهایت با اعلام حکم برائت خواهرانش، اعتصاب خود را شکست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com