نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۷ ؛ نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در هفتمین کنگره ( علیه اعدام  ) در بروکسل، اعدام را ابزاری برای سرکوب ملیت‌های ایران از سوی حکومت ایران دانست.

به گزارش نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ در این گزارش به ابزاری بودن اعدام از سوی حاکمیت ایران تاکید میکند، به نقض حقوق اقلیتهای مذهبی و به زندانیان سیاسی کرد که در زندانهای جمهوری اسلامی محبوس هستند اشاره دارد.

متن کامل این گزارش .. بیشتر بخوانید.

تیمور الیاسی، نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در کنگره سه روزه “علیه اعدام” که در بروکسل پایتخت بلژیک جریان دارد، سخنانی را در رابطه با نقض گسترده حقوق بشر در کردستان ایران ایراد نمود.

نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در سخنان خود اعلام کرد: حکومت ایران از اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب ملیت‌های ایران به ویژه کُردها استفاده می‌کند و آمار اعدام شهروندان کُرد در مقایسه با سایر مناطق ایران روند صعودی را داشته است و این درحالیست که کُردها ١٣ درصد از جمعیت هشتاد میلیونی ایران را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: زندانیان سیاسی کُرد نیمی از زندانیان سیاسی ایران را تشکیل می‌دهند و کُردها از لحاظ سیاسی از شرکت در اداره کشور محروم هستند.

تیمور الیاسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: علی‌رغم درخواست جامعه بین‌المللی برای لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی و زانیار و لقمان مرادی، این سه زندانی سیاسی کُرد هفدهم شهریورماه سال جاری اعدام شدند.

این فعال حقوق بشر کُرد در سخنان خود به کشتار کولبران و موشک‌باران مقرات حزب دمکرات در شهر کویسنجق از توابع اقلیم کردستان عراق نیز اشاره نمود.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو از اتحادیه اروپا خواسته است که نسبت به نقض حقوق بشر در ایران بی‌توجه نباشد و حکومت ایران تهدید اصلی علیه روند دمکراسی در خارومیانه و عامل بی‌ثباتی در این منطقه می‌باشد.

همچنین جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در هفتمین کنگره جهانی “علیه اعدام” به اعدام کودکان در ایران اشاره و تأکید کرده است که ایران تنها کشوری است حکم اعدام کودکان در آن اجرا می‌شود.

در این کنگره، نمایندگان ملیت‌های ایران در رابطه با نقض حقوق بشر و سرکوب ملیت‌های ایران سخنانی را ایراد کردند.

کنگره جهانی “علیه اعدام” در بروکسل تا روز جمعه دهم اسفندماه ادامه خواهد داشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com