Tradiciones Istmeñas, Minatitlan, Ver./Facebook

اسکار کازورلا، فعال LGBT مکزیکی در خانه‌اش به قتل رسید. او یکی از پیشگامان جنبش حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در مکزیک بود. وی موسس “مراقبان معتبر، بی‌باک و جویای خطر” بود که جشنی سالانه برای ترویج احترام به کسانی دارای جنسیت سوم و یا با جنسیت غیردوگانه است. این جشن از سال ۱۹۷۶ برگزار می‌شود. بنا به گزارش‌ها از جمعیت ۷۵۰۰۰ نفری شهر، ۵۰۰۰ نفر دارای جنسیت سوم یا غیر دوگانه هستند.

متاسفانه‌ هفته‌ی گذشته وی در سن ۶۸ سالگی با یک جسم تیز مورد حمله قرار گرفته و در اثر جراحت قلبش فوت کرد. پلیس واهاکا تحقیقات خود را برای یافتن قاتل آغاز کرده است. یکی از فعالین LGBT  این شهر در حساب فیسبوکی خود نوشته است: “تو ما را با قلبی شکسته ترک کردی، برادرم اسکار کازورلا لوپز، یادت گرامی!”

او درباره‌ی آقای کازورلا به سی ان ان اسپانیایی گفته است: او شخص شادی بود و همه را با لبخند به خانه‌اش می‌پذیرفت.

“نمی‌توانیم تصور کنیم که چه کسی او را به قتل رسانده است، ما درگیر خشونتی تاثیرگذار بر بخش بزرگی از مکزیک هستیم.”

Miho Hagino/Facebook

نماینده‌ی بخش حقوق بشر سازمان ملل در مکزیک طی بیانیه‌ای این اتفاق را محکوم کرده و اذعان داشته است: «ما این جنایت وحشتناک که روی کل جامعه‌ی افرادی با جنسیت غیر دوگانه و مدافعان حقوق بشر در واهاکا تاثیر گذاشته را محکوم می‌کنیم.»

در سال‌های اخیر حمله از روی نفرت و قتل فعالین LGBTI در این کشور افزایش یافته است، با این حال هنوز نیت ضارب از این حمله مشخص نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)