فقط به دلیل اینکه اپلیکیشنی در فروشگاه رسمی گوگل (Google Play) قرار دارد به معنی امن و قانونی بودن آن نیست. برخلاف تلاش‌های گوگل بازم هم اپلیکیشن‌هایی در این فروشگاه وجود دارند که مخرب هستند و امنیت و حریم شخصی کاربران را به مخاطره می‌اندازند. 

Trend Micro، شرکت امنیت سایبری، ۲۹ اپلیکیشن عکس مخرب را کشف کرده است که راه خود را به فروشگاه گوگل باز کرده‌اند و تا قبل از اینکه گوگل آنها را حذف کند، ۴ میلیون بار دانلود شده بودند.

این اپلیکیشن‌های مخرب به گونه‌ای توسعه داده شده بودند که برای ویرایش و زیباسازی عکس‌ هستند، و به دوربین موبایل هم دسترسی داشته اند. اما مشخص شد که فعالیت‌های مخربی روی گوشی کاربر انجام می‌دادند.

سه تا از اپلیکیشن‌های مخرب، Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo و Emoji Camera، هر کدام تقریبا یک میلیون بار دانلود شده بودند، اپلیکیشن Artistic Effect Filter نزدیک ۵۰۰ هزار بار دانلود شده بود و مابقی اپلیکیشن‌های مخرب ویرایش عکس هم نزدیک ۱۰۰ هزار بار دانلود شده بودند. 

این اپلیکیشن‌ها با بدافزارهایی مانند تبلیغ‌افزار سعی در آلوده کردن دستگاه کاربر و یا با فیشینگ سعی در دسترسی به اطلاعات کاربر داشتند.

لیست اپلیکیشن‌های مخرب ویرایش عکس که در فروشگاه رسمی اپلیکیشن گوگل بوده‌اند، برخی از آنها عکس کاربران را به سرورهای دیگری که در اختیار توسعه دهنده اپ بود ارسال می کردند: 

برای محافظت از خود و اطلاعاتتان در برابر این نوع اپلیکیشن‌ها، مطمئن شوید که از برندهای مشهور و محبوب اپلیکیشن را دانلود می‌کنید، نظرات کاربران را بخوانید. در انتها حتما روی موبایلتان آنتی‌ویروس مطمئن و به روزی نصب کنید.

 

منبع : https://thehackernews.com/2019/02/beauty-camera-android-apps.html

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com