به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۱۳ بهمن تا روز جمعه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله بازداشتهای خودسرانه و صدور احکام حبس و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

بازداشتها

روز شنبه ۱۳ بهمن نیروهای امنیتی پوریا سپهوند، فعال محیط‌زیست وکارشناس موسسه حیات‌وحش «میراث پارسیان» را  در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

روز سه شنبه ۱۳ بهمن سه شهروند بهایی در تهران و یزد بازداشت شدند. عصر روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه افسانه امامی ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران در منزل شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای امنیتی پس از چندین ساعت تفتیش منزل وی و در حضور همسر خانم امامی تعدادی از وسایل شخصی از جمله موبایل، کامپیوتر و کتب ایشان را نیز ضبط کردند. همچنین در این روز دو شهروند بهایی ساکن یزد به نام‌های مهران بندی امیرآبادی و مهران اسلامی امیرآبادی جهت تحمل یک سال حبس تعزیری بازداشت شدند.

مصطفی ترک همدانی، وکیل کارگران تامین اجتماعی روز یکشنبه ۱۴ بهمن جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد. وی توسط شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق که به مدت یک سال تعلیق شده است، محکوم شده بود.

روز چهارشنبه ۱۷ بهمن دو برادر از شهروندان عرب اهل شهرستان حمیدیه در استان خوزستان به نام‌های نبی و احمد ساعدی بدلیل جمع آوری کمکهای مردمی وپناه دادن به سیل زدگان دشت آزادگان توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شدند.

درهمین روز، یک شاعرجوان اهوازی به نام شهاب صیاحی از اهالی شهر حمیدیه نیز بدلیل همدردی با مردم سیل زده دشت آزادگان توسط اداره اطلاعات بازداشت شد.

احضاریه‌ها و تهدیدها

روز چهارشنبه ۱۷ بهمن چهار تن از معلمان دیواندره در استان کردستان از سوی اداره اطلاعات این شهرستان احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. این چهار معلم به نام‌های سهیلا سعیدی، دبیر زبان عربی، حمید آریانا، معلم زبان انگلیسی، اسعد اولیایی، دبیر مطالعات اجتماعی و عطا اسفندیاری معلم ادبیات فارسی می‌باشند که بجرم شرکت در تحصن سراسری فرهنگیان احضار شده اند.   

روز دوشنبه ۱۵ بهمن یک فعال کارگری به نام آرام زندی به فرماندهی نیروی انتظامی سنندج احضار شد.

همچنین روز دوشنبه یک فعال کارگری کرد به نام امید اسدی به شعبه دوم بازپرسی و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کامیاران احضار گردید. در برگه احضاریه این فعال کارگری آمده است که وی پنج روز مهلت دارد خود را معرفی کند و در غیراینصورت مطابق مقررات با وی برخورد خواهد شد.

روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۹۷، اداره اماکن شهرستان سقز،  طی تماسی تلفنی از عثمان اسماعیلی فعال کارگری، خواسته‌است، خودش را به این اداره معرفی کند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

روز شنبه ۱۳ بهمن پس از حضور خانواده فعال کارگری، بهنام ابراهیم زاده جهت تودیع قرار وثیقه، به‌رغم وعده دادستانی، از قبول وثیقه و آزادی وی جلوگیری شد.

زندانی سیاسی محکوم به اعدام ابوبکر رستمی از روز شنبه ۱۳ بهمن ماه، پس از انتقال به قرنطینه زندان مرکزی زاهدان، دست به اعتصاب غذا زده است. خسروی، رئیس زندان مرکزی زاهدان، ابوبکر رستمی را به اتهام ارسال گزارش نقض حقوق زندانیان به نهادهای حقوق بشری، به سلول انفرادی قرنطینه منتقل کرده و قصد پرونده سازی برای وی را دارد. 

روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن‌، علیرضا لک، از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ به دلیل فتق کشاله ران به بهداری این زندان منتقل شد و به‌رغم نیاز فوری به عمل جراحی، با ممانعت مسئولان زندان از اعزام وی به بیمارستان مواجه شد. علیرضا لک به دلیل شدت درد در ناحیه پا توان راه رفتن ندارد

سحرگاه روز چهارشنبه ۱۷بهمن نیروهای گارد ضدشورش به همراه عوامل و مسئولان زندان رجایی شهر کرج که مجهز به تمام ادوات ضدشورش و گاز اشک آور بودند برای دومین بار جهت اعزام اجباری زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت توحید قریشی به دادگاه، به داخل سالن ۲۱ بند ۷ این زندان حمله ور شدند. اما براثر مقاومت و حمایت سایر زندانیان اهل سنت، توحید قریشی از رفتن به دادگاه امتناع کرد.
نیروهای گارد که با مقاومت زندانیان مواجه شدند با باتوم و گاز اشک آور وارد عمل شده و زندانیان بی‌دفاع   را مورد ضرب و جرح قرار داده و دست و پای تعدادی از زندانیان را شکستند.

سپس ۷ تن از زندانیان را در حالی که زخمی و خون آلود بودند و دست و پاهایشان شکسته بود، با دست‌بند و پابند به سلول‌های انفرادی منتقل کردند.

  

شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ بهمن نیروهای گارد زندان قرچک ورامین (شهر ری) با استفاده از گاز فلفل و گاز اشک‌آور به زنان زندانی در بندهای یک و دو حمله کردند. حمله نیروهای گارد به زنان زندانی به  روز جمعه ۱۹ بهمن نیز کشیده شد. نیروهای گارد به همراه مأموران زندان که همگی مرد بودند، زنان زندانی را به شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند. به دنبال شدت گرفتن بحران در این زندان، ماموران زندان برای پایان دادن به بحران به شلیک گلوله متوسل شدند.

مسئولان و مأموران زندان سراوان سهمیه نان و همچنین غذای روزانه زندانیان را کاهش داده و زندانیان با مشکل سوء تغذیه مواجه هستند. در روزهای اخیر نصف قرص نان بین ۴ زندانی سهمیه بندی و تقسیم میشود. 

صدور احکام

پس از گذشت حدود یک ماه از بازداشت ۱۰ تن از شهروندان و فعالان محیط زیست استان کردستان، این افراد روز شنبه ۱۳ بهمن تحت تدابیر شدید امنیتی و با دستبند و پابند به دادگاه شهر سنندج منتقل شدند و در پی آن قرار بازداشت آنها به مدت یک ماه تمدید شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران سیزده نفر از افراد دستگیر شده در تجمعات و اعتراضات مرداد ماه ۹۷ را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی به شش ماه تا یک سال حبس محکوم کرد. از این سیزده متهم، پنج نفر زن و بقیه مرد هستند.

  روز شنبه ۱۳ بهمن‌، شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره علیه محمد عبدالمحمدزاده، فعال آذربایجانی در دادگاه بدوی را عینا تائید کرد. بر اساس این حکم این شهروند اهل تبریز، به اتهام «توهین به رهبری» به ۱۵ ماه حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. 

  سه شهروند اهل پیرانشهر به نام‌های سلیمان محمد نژاد، باپیر برزه و احمد قلاته رشی به اتهام همکاری با احزاب کردی اپوزیسیون حکومت ایران از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری پیرانشهر مجموعا به تحمل ۲۵ ماه حبس محکوم شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)