سازمان حقوق بشر ایران، ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۷: احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی با وجود هماهنگی و تعیین وقت قبلی با ممانعت مسئولان زندان برای اعزام به مراکز درمانی روبرو شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی روز جاری، ۱۴ بهمن ماه از اعزام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی به مراکز درمانی خارج از زندان اوین جلوگیری به عمل آمد. این اقدام مسئولان زندان اوین در حالی صورت گرفت که پیشتر مراحل اداری لازم طی شده بود و برای وی وقت ملاقات با پزشک متخصص خونشناسی- تومورشناسی نیز تعیین شده بود.

نزدیکان این پزشک زندانی می‌گویند: «طی چند هفته گذشته سه بار آزمایش خون وی نارسایی شدید مغز استخوان را نشان داده است،‌ بنابر این احتمال بالایی وجود دارد که احمدرضا به بیماری سرطان خون مبتلا شده باشد».

این پزشک و پژوهشگر ایرانی که بنا به دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. اتهامی که مقامات در ابتدا به وی وارد کردند «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده بود.

جلالی در دادگاه انقلاب به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.

احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت. او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)