GETTY IMAGES

دادگاه عالی آمریکا به اجرایی شدن ممنوعیت خدمت ترنسجندرها در ارتش رای مثبت داد. میزان آرا با اختلاف ۱ رای، ۵ به ۴ به نفع دستور دونالد ترامپ برای تغییر سیاست‌های ارتش در قبال ترنسجندرها بود.

۴ قاضی لیبرال با به اجرا در آمدن چنین دستوری مخالفت کردند. دستورالعمل جدید خدمت افراد ترنسجندر را منوط به انجام عمل تطبیق جنسیت می‌کند. حکم این دادگاه اجباری نیست اما این گزینه را برای ارتش ایجاد می‌کند تا چنین ممنوعیت را اجرایی کنند.

پیشتر ترامپ درخواست تسریع رسیدگی به این پرونده را داشت که با مخالفت دادگاه عالی مواجه شده بود.

 

اما پیش زمینه‌ی این طرح به کجا باز می‌گردد؟

 

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ در پستی در حساب توئیتر خود اعلام کرده بود. ارتش نباید به ترنسجندرها اجازه خدمت دهد و یا آنان را بپذیرد. این سخنان به ادعای او، به دلیل تحمیل هزینه‌های پزشکی هنگفت بر ارتش این کشور گفته شده بود.

یا این وجود وزیر پیشین دفاع، جمیز متیس این دستور را اصلاح کرده بود. با این تغییر ترنسجندرهایی که هویت جنسیتی و جنس بیولوژیک آنان منطبق نیست از خدمت در ارتش منع می‌شدند اما به گفته‌ی او با این اصلاح، صدها ترنسجندر که در حال حاضر در ارتش ایالات متحده مشغول به خدمت هستند و یا قصد پیوستن به آن را دارند، از این دستور مستثنی خواهند شد. یعنی ترنسجندرهایی که با جنس بیولوژیک خود خدمت می‌کنند.

 

در حال حاضر ۸۹۸۰ ترنسجندر به شکل فعال در ارتش آمریکا هستند. متیس در یادداشتی اذعان داشته بود:« خدمت در ارتش ماهیتا نیازمند به فداکاری است و کسانی که خدمت می‌کنند به شکل داوطلبانه محدودیت‌هایی بر آزادی‌های شخصی خود پذیرفته‌اند».

پس از حکم دادگاه، کاخ سفید خواهان اجرایی شدن سریع این ممنوعیت است زیرا خدمت ترنسجندرها را خطری برای کارایی ارتش می‌داند.

یک کهنه سرباز ترنسجندر آمریکا در حساب حساب توئیتر خود می‌نویسد: «احساس دل شکستگی می‌کنم. این یک دستور نفرت انگیز و بزدلانه براساس دلیلی وحشتناک توسط کاخ سفیدی است که در طول دو سال گذشته به دنبال راهی برای آسیب به ترنسجندرها بوده است».

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com