سازمان حقوق بشر ایران، ۲ بهمن ماه ۱۳۹۷: محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که برای پیگیری مرگ مشکوک وحید حیدری بازداشت شده بود در دادگاه کیفری شازند به دو سال زندان دیگر و ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. مجموع محکومیت‌های وی به ۱۹ سال رسید.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، محمد نجفی وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی، در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند اراک، مجددا محکوم شد.

در این پرونده که جلسه رسیدگی به آن روز سه‌شنبه ۲۵ دی ماه برگزار شد، این وکیل دادگستری به اتهام «انتشار اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی» به دو سال حبس تعزیری درجه شش و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی درجه شش محکوم شده است.

روز برگزاری دادگاه با تشنج و درگیری مامور بدرقه زندانی با خانواده و وکلای محمد نجفی همراه بود و همسر وی از سوی مامور بدرقه مضروب شده بود.

حکم صادره در این دادگاه برای مطالبی که در اینستاگرام محمد نجفی منتشر شده است صادر شده. پیام درفشان یکی از وکلای وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «موجب شرمساری است که مجددا برای همان پروفایل اینستاگرامی که چند ماه است آقای نجفی به آن حتی دسترسی هم ندارد و در آن مطلبی گذاشته نمی شود اما برای چندمین مرتبه حکم حبس و جریمه نقدی چندین میلیونی صادر کرده اند. این در حالی است که در همین شعبه دادگاه حدود یک ماه قبل برای رسیدگی به همین مطالب اینستاگرامی با استناد به همان ماده قانونی اقدام به صدور حکم حبس کرده بودند،» وی در ادامه افزود: «هردو حکم به استناد ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی صادر شده و این درحالی است که که آقای نجفی از آبان ماه در زندان بوده و هیچ مطلب جدیدی داخل اینستاگرام ایشان قرار نگرفته است».

محمد نجفی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری است که ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. آقای نجفی پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پیگیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل مرداد ماه سال جاری محمد نجفی به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم اواخر مهر ماه سال جاری عینا در دادگاه تجدید نظر به تأیید رسید. به همراه وی ۱۰ فعال مدنی دیگر نیز به زندان و شلاق محکوم شده بودند که احکام هفت تن از آنها به تعلیق در آمد ولی احکام آقایان علی باقری، عباس صفری و کیان صادقی مبنی بر سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، از نوع تعزیری است. روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ محمد نجفی و عباس صفری جهت اجرای محکومیت بازداشت و به زندان مرکزی اراک منتقل شدند. حکم ۷۴ ضربه شلاق محمد نجفی به دلیل مشکلات جسمی و ابتلای وی به بیماری دیابت و با توجه به گواهی پزشک متخصص می باید قانونا لغو گردد.

محمد نجفی در آذر ماه سال جاری در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، به اتهام «ارائه اطلاعات به رسانه‌های دول متخاصم» به ۱۰ سال زندان، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم شد. (حکم یک سال زندانی که برای تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی برای وی صادر شد بر اساس همان پست‌های اینستاگرامی صادر شده بود که دو حکم جدید وی صادر شده است) این احکام با اعتراض نجفی و وکلای وی به دیوان عالی کشور ارسال شده و هنوز به تایید نرسیده است.

همچنین شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند اراک در ماه آذر برای اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» که به دلیل پست‌های اینستاگرام به وی وارد شده بود، حکم یک سال زندان برای محمد نجفی صادر کرد که این حکم هم اکنون با اعتراض وکلا در مرحله تجدیدنظر خواهی قرار دارد. (دومین محکومیت برای پست‌های اینستاگرام)

در تازه‌ترین مورد، طی روز جاری سه‌شنبه ۲ بهمن ماه، حکمی جدیدی برای محمد نجفی صادر و وی برای سومین بار به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و به دلیل پست‌های اینستاگرام خود به دو سال زندان و ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. این حکم نیز با اعتراض نجفی و وکلای مدافع وی قرار است برای تجدیدنظر خواهی ارسال شود.

با این حساب تاکنون مجموع محکومیت‌های محمد نجفی به ۱۹ سال زندان و ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی رسیده است که از این میان سه سال آن قطعی و ۱۶ سال دیگر در انتظار تصمیم مراجع بالاتر است. صدور چنین احکام سنگینی برای یک وکیل دادگستری فعال در حوزه حقوق بشر در سال‌های اخیر کم سابقه بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com