محمد الغیطی، مجری تلویزیون در مصر به دلیل مصاحبه با یک مرد همجنسگرا به تحمل یک سال زندان محکوم شد. در تابستان ۲۰۱۸ او از یک مرد همجنسگرا برای شرکت در برنامه دعوا کرده بود و در این برنامه درباره‌ی سبک زندگی همجنسخواهانه بحث کردند.

یک دادگاه در  الجیزه، الغیطی را به جرم ترویج همجنسگرایی، ایجاد فسق و فساد و اهانت به مذهب به پرداخت ۳۰۰۰ پوند مصری (معادل با ۱۳۰ پوند بریتانیا) و تحمل یک سال حبس محکوم کرده است.

سمیر صبری از طرف مدعی‌العموم از این مجری تلویزیونی شکایت کرده است، صبری او را متهم به نقض قوانین و شریعت می‌کند.

در برنامه‌ی تلویزیونی مورد بحث، مردی که برای مخفی ماندن هویتش صورت وی را شطرنجی کرده بودند از رابطه‌ی خود با مرد دیگری صحبت کرده بود. وی از گرایش جنسی خود ابراز ندامت می‌کرد و زندگی خود را مانند یک روسپی توصیف کرده بود. پیشتر نیز از همین برنامه، نظرات همجنسگراستیز منتشر شده بود.

 

سمیر صبری می‌گوید آن دسته از پرسش و پاسخ‌ها درباره‌ی سبک زندگی همجنسخواهانه نباید در برنامه‌های ماهواره‌ای و سایر رسانه‌ها منتشر شود.

پس از انجام این مصاحبه، پخش شبکه تلویزیونی LTC به دلیل آنچه “تخلفات حرفه‌ای” نامیده شد، به مدت دو هفته به حالت تعلیق در آمد.حکم آقای الغیطی قطعی نبوده و قابل تجدید نظر است.

همجنسگرایی در مصر غیرقانونی نیست اما مجازات همجنسگرایان توسط قضات این کشور، مسبوق به سابقه است. در سال ۲۰۱۷ نیز پس از به اهتزاز در آمدن پرچم رنگین کمانی در یک کنسرت در قاهره، شورای عالی مقررات رسانه‌ای نمایش همجنسگرایی به هر طریقی را ممنوع کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com