سازمان حقوق بشر ایران، ۲۷ دی ماه ۱۳۹۷: جلسه رسیدگی به یکی دیگر از پرونده‌های محمد نجفی همراه با تشنج و درگیری مامور بدرقه زندانی با خانواده و وکلای وی برگزار شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، جلسه رسیدگی به یکی دیگر از اتهامات محمد نجفی، وکیل پایه یک دادگستری زندانی در زندان مرکزی اراک روز سه‌شنبه ۲۵ دی ماه ساعت ۱۲:۳۰ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شازند در شهر شازند اراک برگزار شد. در این جلسه به یکی دیگر از اتهامات آقای نجفی تحت عنوان «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی با درج نامه به رهبری در صفحه اینستاگرام» رسیدگی شد.

پیش از برگزاری جلسه دادگاه مامور لباس شخصی بدرقه که بر خلاف ضوابط به هر دو دست محمد نجفی دستبند زده بود،‌ همسر وی را که جلو آمده بود مضروب می‌کند و همین موضوع سبب بروز تشنج در ساختمان دادگاه می‌شود.

پیام درفشان، یکی از وکلای محمد نجفی در این خصوص گفت: «همسر آقای نجفی با دیدن همسرش ناخودآگاه به سمت ایشان رفت که آن فرد با ضربه سنگینی همسر آقای نجفی را به عقب هل داد و این در حالی بود که هم برادران و پسر آقای نجفی و هم برادر و پدر همسر ایشان و تعدادی از اقوام و همسایگان و دوستان خانوادگی این خانواده در ورودی دادگستری برای ملاقات آقای نجفی حضور داشتند و مشاهده این صحنه که تعرض غیر قانونی و برخلاف ضوابط به ناموس مردم است و خصوصآ اینکه با خشونت نیز انجام شده بود موجب تحریک شدید حضار گردید. به طوری که همگی برافروخته شده بودند و فضای درگیری ناموسی به وجود آمده بود و درگیری شدیدی در شرف وقوع بود که با دخالت ما برای آنکه منجر به عواقب بدتر نشود ممانعت شد اما شخص مجهول الهویه که برخلاف اصول هیچ لباس فرم و اتیکت حاوی نام نداشت مدام به تحریک کردن بیشتر سایرین با عنوان جملاتی از قبیل خوب کردم و غلط می کنید سمت زندانی بیاید می نمود و دستبند آقای نجفی را که برخلاف ضوابط باید به یکی از دستان خود بزند اما به هر دو دست ایشان زده شده بود با خشونت بسیار شدید دنبال خود می کشید به طوری که فریاد آقای نجفی از درد بلند شده بود».

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: «با وجود اخطار و تشر فردی که نیروی امنیتی بود و پرسنل دفتری اما شخص مجهول الهویه مدام با رجز خوانی و هیاهو حتی اقدام به تهدید وکلاء که به اقدام غیر قانونی وی اعتراض داشتند می کرد به طوری که مسئولین دادگستری مجبور شدند با فرماندهان نیروی انتظامی شهرستان شازند تماس بگیرند و چند تن از افسران ارشد نیروی انتظامی شازند و فرماندهان با چندین نفر از نیروهای کادر و خودروهای نیروی انتظامی سریعا در محل دادگستری حاضر شدند که جمعیت هیجان زده را که مرتب از سمت این شخص تحریک می شد آرام نمایند. آقای نجفی تحت تاثیر واقعه پیش آمده در طول جلسه دادرسی دچار فشار سنگین عصبی شده بود جلسه دادرسی تحت تاثیر جو به وجود آمده با تحریک احساسات آقای نجفی به سمت موضع گیری شدید ایشان سوق داده شده بود.».

محمد نجفی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری است که ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. آقای نجفی پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پیگیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل مرداد ماه سال جاری محمد نجفی به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم اواخر مهر ماه سال جاری عینا در دادگاه تجدید نظر به تأیید رسید. به همراه وی ۱۰ فعال مدنی دیگر نیز به زندان و شلاق محکوم شده بودند که احکام هفت تن از آنها به تعلیق در آمد ولی احکام آقایان علی باقری، عباس صفری و کیان صادقی مبنی بر سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، از نوع تعزیری است.

همچنین اوایل آذر ماه سال جاری، شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، برای محمد نجفی و چهار تن دیگر در بخش دوم پرونده هایشان احکامی را صادر کرد. بر اساس احکام صادر شده، محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری، مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند. این حکم در حالی صادر شده است که آقایان محمد نجفی و علی باقری بابت اتهام “کمک به دولت متخاصم” از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی، به ۱۰ سال حبس تعزیری نیز محکوم شده‌اند.

محمد نجفی و عباس صفری روز یک‌شنبه ۶ آبان ماه در یک پروسه غیر قانونی بازداشت و راهی زندان اراک شدند.

در حین برگزاری جلسه دادگاه خانواده‌ها و دوستان آقایان محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری در بیرون از دادگاه اقدام به برگزاری تجمع کرده و با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواهان آزادی آنها شدند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com